| Autor: redakcja1

Skup i przetwórstwo mleka w UE

Obniżki cen skupu utrzymujące się w Unii Europejskiej od początku 2014 roku, powoli przekładają się na wyhamowanie zwyżkowego trendu w produkcji mleka. Jak wynika z najnowszych danych Komisji Europejskiej w czerwcu tego roku skup mleka we Wspólnocie był większy o 4,3% w odniesieniu do 2013 roku i wyniósł 12,6 mln ton – podaje Bank BGŻ.

Skup i przetwórstwo mleka w UE

Podaż mleka


W pierwszej połowie roku podaż surowca przekroczyła zeszłoroczny poziom o 5,1%, tym samym sięgając 74,8 mln ton. Zwyżki odnotowano praktycznie w każdym kraju Unii Europejskiej, poza Hiszpanią, Grecją i Czechami. Pośród liczących się producentów, największy wzrost skupu mleka wystąpił w Wielkiej Brytanii o ponad 10% do 7,6 mln t, Polsce o 7,6% do 5,3 mln t oraz we Francji o 6,2% do 13,2 mln t.

Produkcja przetworów mleczarskich
 

W związku z tym, w omawianym czasie zwiększyła się produkcja praktycznie wszystkich przetworów mleczarskich. Największe zmiany zaobserwować można było w odniesieniu do pełnego mleka w proszku (PMP), którego wytworzono o 16,7% więcej niż w 2013 roku, czyli łącznie 318,6 tys. t. Stało się to dzięki dynamicznie rosnącemu popytowi importowemu na ten produkt. W analizowanym czasie wywóz PMP z UE-28 do krajów trzecich osiągnął granicę 215,6 tys. t, a więc był o 19% większy w odniesieniu do tego samego czasu przed rokiem, w tym w porównaniu do Algierii wzrósł o 300% do 50,5 tys. t.

Produkcja OMP
 

W I półroczu tego roku unijne mleczarnie w znaczący sposób zwiększyły również produkcję odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) o 10% w skali roku do 613,7 tys. t. także w tym przypadku zmiany były napędzane eksportem, który był wyższy o 62% w ujęciu rocznym do 328,8 tys. t.
 
Największym odbiorcą unijnego OMP (podobnie jak PMP) była Algieria z 24% udziałem w łącznym eksporcie tego produktu. Kraj ten sprowadził 79,9 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku z UE, tj. o 200% więcej niż rok temu. Zaraz za nią znalazły się Chiny z 12% udziałem.

Produkcja masła
 

W omawianym czasie, w stosunku do 2013 roku zwyżkowała też wysyłka masła o 25% do 62,5 tys. t. Niemniej jednak, jego produkcja była większa o 3% i w I półroczu 2014 roku wyniosła 1,02 mln t.

Produkcja serów
 

Na poziomie z minionego roku wynoszącego 1,218 mln t, ukształtowała się także produkcja serów, przy obniżeniu się wywozu o 1% w ujęciu rocznym do 383,2 tys. t. Tym bardziej, że podstawowym rynkiem zbytu dla unijnego sera jest Rosja z niemal 30% udziałem w wysyłce tego produktu na rynki trzecie, II połowa roku niewątpliwie przyniesie kolejny spadek sprzedaży zagranicznej serów i tym samym jego produkcji. Z kolei rosnąć za to będzie przetwórstwo mleka na masło, a także mleko w proszku. Poza tym, po spadkach notowanych w I półroczu br., wzrosnąć może się również produkcja mleka płynnego oraz produktów acidofilnych jak jogurty.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!