Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Światowa wymiana handlowa przetworami mleczarskimi

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Pierwsze, niepełne dane dotyczące międzynarodowego handlu zagranicznego przetworami...

Pierwsze, niepełne dane dotyczące międzynarodowego handlu zagranicznego przetworami mleczarskimi, wskazują na obniżkę obrotów w styczniu i lutym tego roku. Szczególnie dotyczy to pełnego mleka w proszku (PMP) oraz masła – podaje Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Światowa wymiana handlowa przetworami mleczarskimi

Po stronie popytu w dalszym ciągu największym globalnym importerem pozostają Chiny. Niemniej jednak, w obrębie pierwszych dwóch miesięcy tego roku zakupy dokonywane przez Państwo Środka istotnie zmalały. Import PMP był o 42% mniejszy niż w tym samym okresie przed rokiem i wyniósł 127,8 tys. t, a mleka odtłuszczonego (OMP) o 33% do 40,7 tys. t. Chiny mniej sprowadziły też masła o 30% oraz serów o 14%.

 

Drugi światowy importer przetworów mleczarskich, tj. Rosja również obniżyła swoją aktywność. Jest to szczególnie odczuwalne w stosunku do serów, dla których kraj ten był jednym z głównych rynków zbytu. W 2015 roku, w styczniu, Rosja zakupiła na rynku globalnym w sumie 12,5 tys. t tego produktu, a więc o 55% mniej niż w porównywalnym czasie 2014 roku. Niższy był też przywóz masła o 69% do 4,2 tys. t oraz OMP – o 25% do 5,9 tys. t.

 

Pośród państw, dla których dostępne są dane handlowe za 2015 rok, pozytywnie wyróżniają się Stany Zjednoczone, które w styczniu i lutym sprowadziły o 24% więcej serów niż rok wcześniej, bo 24,6 tys. t i masła o 172% do 5 tys. t.

 

W odniesieniu do serów zaktywizowała się również Japonia – zwyżka zakupów o 12% do 37,1 tys. t, Korea Południowa – o 22% do 18,1 tys. t i Australia – o 7% do 13,9 tys. t.

 

Po stronie eksportu największe zniżki w tym roku notują Stany Zjednoczone, co jest częściowo związane ze sporym popytem wewnętrznym na przetwory mleczarskie i ich wysokimi cenami. W styczniu i lutym br. sprzedaż zagraniczna serów i odtłuszczonego mleka w proszku, dwóch najważniejszych produktów eksportowych USA, zmalała odpowiednio o 16% do 53,5 tys. t i 14% do 70,6 tys. t. Wywóz masła były o 72% mniejszy niż w analogicznym czasie rok temu, a PMP – o 22%.

 

Nieco lepiej radzi sobie Nowa Zelandia. W dwóch pierwszych miesiącach tego roku zwiększyła wysyłki OMP o 28% do 82,7 tys. t oraz serów – o 14% do 55,1 tys. t, tj. w tym roku jest drugim ich eksporterem po UE, ale przed USA. Natomiast eksport mleka pełnego w proszku był o 12% niższy niż rok wcześniej, a masła o 14%.

 

W odniesieniu do Unii Europejskiej najbardziej widoczny jest spadek sprzedaży zagranicznej serów – w styczniu i lutym br. wyniosła ona w sumie 102,5 tys. t, a więc była o 17% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem. Eksport PMP zmalał o 10% do 60,2 tys. t, a OMP i masła wzrósł odpowiednio o 24% do 117,8 tys. t i 1% do 25,8 tys. t.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole
 • Produkty mleczne, owoce i warzywa w szkole

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości środków finansowych przeznaczonych na...
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż
 • Prognoza globalnych zbiorów zbóż

  Globalne zbiory zbóż z wykluczeniem ryżu w sezonie 2018/2019 mogą wynieść 2 089 mln ton, czyli o 1% więcej niż w poprzednim sezonie, ale o 1% mniej niż w rekordowym sezonie 2016/2017, kiedy...
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę
 • Łatwiej o zezwolenia na pracę

  Łatwiejszy dostęp do polskiego rynku pracy dla cudzoziemców dzięki rozszerzeniu listy zawodów zwolnionych z tzw. testu rynku pracy – takie rozwiązanie przewiduje przygotowany w resorcie rodziny,...
 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych
 • Zmiana ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl