Wzrost cen masła w UE w styczniu 2015 r.

Od lipca 2014 roku do początku stycznia 2015 r. notowane były systematyczne spadki cen masła na najważniejszych rynkach Unii Europejskiej. Jak podaje FAMMU/FAPA, w trzecim i czwartym tygodniu 2015 roku zaobserwowano jednak zwyżki cen, a produkcja masła u najważniejszych producentów i eksporterów nadal jest sporo większa niż przed rokiem. Umocnieniu notowań cen nie sprzyja ograniczony popyt z Chin i nałożone przez Rosję embargo.

Wzrost cen masła w UE w styczniu 2015 r.

W odniesieniu do innego potentata – Holandii odnotowano podobny wzrost. Tu dnia 25 stycznia 2015 r. ceny utrzymywały się na poziomie 2,97 EUR/kg i były na pułapie o 6,07% większym niż przed miesiącem. Zarówno w przypadku Niemiec, jak i Holandii, ceny masła w styczniu były o 23% niższe niż przed rokiem.

Ceny masła na świecie

Pomimo dynamicznych spadków notowanych w ostatnich tygodniach, w stosunku do cen masła w USA, aktualnie średnia cena tony masła z Unii jest mniejsza o 2,09% wobec jednego z największych konkurentów Wspólnoty.

Na wyższym poziomie utrzymują się także ceny masła dostarczanego z państw Oceanii, czyli Nowej Zelandii i Australii do portów Europy Płn. (baza fob), które są uznawane za ceny globalne. Cena tony masła z UE pod koniec stycznia była od nich niższa o 1170 EUR za tonę. Tak spore różnice wynikają między innym z obserwowanego w ostatnim miesiącu umocnienia kursu dolara wobec euro.

Jak wynika z danych KE, pomimo obserwowanych od początku 2014 roku malejących cen masła, produkcja mlecznego tłuszczu w UE po jedenastu miesiącach minionego roku była na poziomie o 3,5% większym od tego z analogicznego okresu 2013 roku.

Dużo dynamiczniej za to rósł eksport masła poza UE. W pierwszych jedenastu miesiącach 2014 roku poza granice UE wysłano o 17% więcej masła niż w rok wcześniej, przy czym dla porównania jeszcze w 2013 roku notowano zaledwie 0,3% zwyżkę w obrębie roku.



Tagi:
źródło: