| Autor: mikolaj

GUS: Rekordowe zbiory owoców z drzew w 2013 r.

Departament Rolnictwa Głównego Urzędu Statystycznego opublikował wynikowy szacunek produkcji głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2013 roku. Jako siódmą na łamach Portalu Gospodarz.pl przedstawiamy ocenę zbiorów owoców z drzew.

GUS: Rekordowe zbiory owoców z drzew w 2013 r.
W bieżącym roku produkcja owoców z drzew była rekordowo wysoka i została oszacowana na 3537 tys. t, tj. o ok. 7,6% więcej od ubiegłorocznej i o ponad 40% więcej od średniej produkcji z lat 2006 - 2010. Niższa od ubiegłorocznej była jedynie produkcja orzechów włoskich (z uwagi na dalsze ograniczenie areału ich uprawy).

Do szacunku produkcji owoców z drzew, podobnie jak w latach poprzednich, włączono powierzchnię uprawy tego gatunku z ogrodów przydomowych oraz wzięto pod uwagę wszystkie plantacje, także te o niewielkim (najmniejszym) areale uprawy.

Mimo znacznie opóźnionej wegetacji wiosną oraz występowania zjawisk ekstremalnych, warunki ostatniego sezonu wegetacji były dla drzew owocowych na ogół sprzyjające. W sadach nie odnotowano istotnych uszkodzeń mrozowych i przymrozkowych, drzewa przeważnie kwitły obficie, a zawiązywanie owoców było dobre, warunki pogodowe, szczególnie jesienią, sprzyjały dorastaniu owoców (zwłaszcza jabłek i gruszek). O uzyskaniu rekordowej produkcji owoców z drzew zadecydowało przede wszystkim bardzo dobre plonowanie większości gatunków oraz wchodzenie w okres owocowania nowo założonych plantacji.

Czytaj o zbiorach warzyw w 2013 roku

Szacuje się, że zbiory jabłek w bieżącym roku były o 7,3% wyższe od zbiorów ubiegłorocznych i aż o blisko 45% wyższe od średniej z lat 2006-2010. Produkcję jabłek w ostatnim sezonie ocenia się na ok. 3086 tys. t. Wprawdzie tegoroczne plonowanie jabłoni na poszczególnych plantacjach było nieco słabsze od ubiegłorocznego, ale w z uwagi na szybsze wchodzenie nowych odmian w okres pełnego owocowania i większy areał nowo nasadzonych plantacji, możliwe było osiągnięcie wyższych zbiorów. W bieżącym roku zdecydowanie słabiej plonowały jabłonie z upraw przydomowych, które intensywnie owocowały w poprzednim sezonie. Było to jedną z przyczyn mniejszej podaży jabłek do przemysłu. W sadach towarowych natomiast, plonowanie było zbliżone do ubiegłorocznego, lecz zarysowała się wyraźna różnica w wysokości plonów w zależności od odmiany jabłoni. Z uwagi na korzystne warunki dorastania owoców jesienią, lepiej plonowały odmiany późniejsze, a jabłka tych odmian były bardzo dobrze wybarwione i na ogół dobrej jakości, jednak część z nich została zebrana zbyt późno, jest przerośnięta, co obniży ich wartość przechowalniczą. Ponadto część sadów ucierpiała latem z powodu gradu i owoce z nich uzyskane były bardzo słabej jakości. W niektórych sadach, zwłaszcza niechronionych, wystąpił też problem chorób i szkodników, co również niekorzystnie wpłynęło na jakość owoców. Ze względu jednak na sprzyjające warunki jesienią, produkcja jabłek została oszacowana nieco wyższej niż przewidywana we wrześniu.

 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!