| Autor: redakcja6

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

Wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica, które odbędą się w dniach od 12 do 16 listopada 2013 r. (Dni Ekskluzywne 10 i 11 listopada) na terenie wystawowym w Hanowerze, wyróżnią się fajerwerkiem nowości. Wskazuje na to fakt, że do organizatora wystawy DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) wpłynęły 393 zgłoszenia nowości.

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

 

John Deere Hitch Assist
John Deere GmbH & Co. KG, Mannheim, Niemcy
hala 13, stoisko C31

 
Przetaczanie ciągnika rolniczego do przodu i do tyłu możliwe jest tu poprzez naciśnięcie guzika spoza kabiny operatora. W ten sposób zawieszanie względnie doczepianie narzędzi jest nie tylko łatwiejsze ale i bezpieczniejsze niż dotychczas, bowiem znacznie zredukowana została konieczność szczególnie zagrożonego wypadkami wsiadania i wysiadania. Obsługa systemu ma miejsce przy zaciągniętym hamulcu ręcznym i dlatego możliwa jest też na stokach.
 
LINTRAC 90
Lindner Traktorenwerk GesmbH, Kundl, Austria
hala 5, stoisko C05

oraz
ZF Friedrichshafen AG, Friedrichshafen, Niemcy
hala 3, stoisko E19
 
W celu zwiększenia zwrotności i przydatności traktora do pracy z ładowaczem czołowym możliwe jest tu kierowanie tylnej osi. W połączeniu z bezstopniowym napędem, który w tej klasie mocy jest mało rozpowszechniony, ładowacz czołowy osiąga funkcjonalność zbliżoną do ładowacza kołowego i może oszczędzić rolnikowi  inwestycji na zakup dodatkowej maszyny.
 
2-stopniowe sprzęgło WOM do napędu wciągarki linowej na traktorach leśnych
ZUIDBERG Transmissions, De Ens, Niderlandy
hala 1, stoisko H124
oraz
Kotschenreuther Forst- & Landtechnik GmbH & Co.KG, Steinwiesen, Niemcy
Hala 13, stoisko C31
 
Dwustopniowe sprzęgło WOM można przełączać drogą radiową. Dzięki temu przy niskim obciążeniu wciągarki można albo zmniejszać prędkość obrotową silnika albo zwiększać prędkość nawijania liny. Dokładniejsze dostrojenie możliwe jest drogą zdalnego sterowania prędkością obrotową silnika. Jeśli wałek odbioru mocy przestaje być potrzebny to po 3 minutach następuje automatyczne wyłączenie silnika.
 
GRAIN QUALITY CAMERA dla kombajnu CLAAS Lexion 760, 770, 780
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05

 
Optymalizacja ustawień kombajnu zbożowego odbywała się dotychczas głównie drogą kontroli wzrokowej znajdującego się w zbiorniku zboża. Jednak zaglądanie do zbiornika jest najczęściej nie tylko ergonomicznie trudne do zrealizowania ale może też być złudne. Stosowane do tej pory czujniki służące ocenie jakości zboża nie przynosiły niestety zadowalających rezultatów. Przedstawiona Grain Quality Camera firmy Claas to kolorowa kamera o wysokiej rozdzielczości umieszczona w głowicy elewatora i filmująca materiał w przepływającym strumieniu. Zdjęcia te poddawane są analizie pod kątem składników obcych i ziarna pokruszonego i w postaci wykresu słupkowego przekazywane na wyświetlacz terminala operatora z ewentualnym ostrzeżeniem w przypadku osiągnięcia wartości granicznej. Ponadto operator po raz pierwszy ma możliwość ciągłego śledzenia kolorowego obrazu i rozróżniania na nim luźnych i przywierających do ziarna zanieczyszczeń. Stanowi to nową i dokładniejszą podstawę oceny jakości ziarna a tym samym optymalizacji ustawień zespołu młócącego i młocarni czyszczącej.


Tagi:
źródło: