| Autor: redakcja6

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

Wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica, które odbędą się w dniach od 12 do 16 listopada 2013 r. (Dni Ekskluzywne 10 i 11 listopada) na terenie wystawowym w Hanowerze, wyróżnią się fajerwerkiem nowości. Wskazuje na to fakt, że do organizatora wystawy DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) wpłynęły 393 zgłoszenia nowości.

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

  

IDS Inteligentny system dystrybucyjny
Alois Pöttinger Maschinenfabrik GesmbH, Grieskirchen, Austria
hala 27, stoisko C30

 
Wyznaczanie ścieżek przejazdowych w przypadku siewników pneumatycznych jest przy zmianie rytmu ścieżek i przy różnych szerokościach związane często z koniecznością przeprowadzania skomplikowanych czynności. Inteligentny system dystrybucyjny firmy Pöttinger z możliwością pojedynczego przy- i odłączania poszczególnych wylotów głowicy rozdzielającej nasiona oferuje tu jedyną w swoim rodzaju elastyczność i niezwykły komfort wyznaczania ścieżek przejazdowych przy niezmiennie dokładnej ilości wysiewanych w każdym rzędzie ziaren. Rozstaw i szerokość oraz rytmy ścieżek przejazdowych można po prostu wybierać na terminalu operatora. W czasie zakładania ścieżki przejazdowej powrót materiału siewnego przy równoczesnej proporcjonalnej redukcji dozowanej ilości sprawiają, że ilość wysiewanego materiału przypadająca na jeden hektar pozostaje bez zmian. Możliwość indywidualnego odłączania jednej połowy (lewej lub prawej) pozwala rozpoczynać wysiew z dowolnej strony pola a „Section Control“ umożliwia dokładny wysiew na nieregularnych jego częściach. Wymienione rozwiązania techniczne stwarzają nowe kryteria odnośnie elastyczności, precyzji i komfortu. 
 
PCS - Precision Combiseeding
Alois Pöttinger Maschinenfabrik GesmbH, Grieskirchen, Austria
hala 27, stoisko C30

 
PCS - Precision Combiseeding to nowego rodzaju innowacyjna koncepcja firmy Pöttinger  realizująca w jednej maszynie zarówno siew zboża jak i siew punktowy (np. kukurydzy albo słonecznika), czyniąc zbędną inwestycję na zakup osobnego sprzętu do siewu punktowego. W tej wielofunkcyjnej maszynie przechodzenie od siewu rzędowego do siewu punktowego jest łatwe i komfortowe. Są w niej możliwe cztery zastosowania: siew zboża, siew kukurydzy z nawozem lub bez oraz siew kukurydzy z jednoczesnym podsiewem (ochrona przed erozją). Takie wielorakie wykorzystanie rozszerza spektrum zastosowania i obniża przypadające na hektar stałe koszty uprawy. Ponadto maszyna wyposażona jest w czujnik kontrolujący wzdłużne rozmieszczenie nasion i wyświetla na terminalu informację w przypadku niewłaściwego względnie podwójnego siewu.
 
Smart Irrigation System
John Deere GmbH & Co. KG, Mannheim, Niemcy
hala 13, stoisko C31

 
Optymalne zaopatrzenie roślin użytkowych w wodę, szczególnie w rolnictwie profesjonalnym, jest warunkiem uzyskiwania najwyższych plonów. Rosnące przy tym zapotrzebowanie na wodę w obliczu jej malejących światowych zasobów czyni koniecznym dążenie do odczuwalnego wzrostu wydajności systemów irygacyjnych. „Smart Irrigation System“ firmy John Deere to innowacyjna koncepcja upraw rzędowych (np. kukurydzy), która na bazie przeprowadzanych w czasie rzeczywistym pomiarów zawartości wody w glebie i bezprzewodowego przekazywania wyników do biurowego komputera umożliwia rolnikowi z wykorzystaniem komputerowego systemu ekspertowego odpowiednie dla danego regionu i dla konkretnej uprawy planowanie i sterowanie irygacją. Oferowane całościowe rozwiązanie składa się z przewodów do nawadniania kropelkowego i ich wysoce dokładnego ułożenia przy pomocy systemu RTK, ze specjalnego czujnika wilgotności ziemi dokonującego pomiaru zawartości wody w kilku warstwach gleby, z bezprzewodowego przekazu danych (obok zawartości wody oraz temperatury i wilgotności powietrza, również i ilość opadów, nasłonecznienie itd.), z różnych gatunków przewodów (opcjonalnie) do precyzyjnego nawadniania kropelkowego oraz stacji czołowej z dopasowanymi do siebie komponentami (pompy, filtry, wentyle, doprowadzenie nawozu itd.). Taki system umożliwia wydajne wykorzystanie wody, składników odżywczych oraz energii i nakładu pracy przy nawadnianiu pola z jednoczesnym nawożeniem. Ułożenie przy pomocy systemu RTK i odpowiednie udokumentowanie położenia przewodów umożliwia ponadto bezproblemowe stosowanie sprzętu do orki i zasiewu pomiędzy umiejscowionymi w glebie przewodami, bez ryzyka ich uszkodzenia.   


Tagi:
źródło: