| Autor: redakcja6

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

Wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica, które odbędą się w dniach od 12 do 16 listopada 2013 r. (Dni Ekskluzywne 10 i 11 listopada) na terenie wystawowym w Hanowerze, wyróżnią się fajerwerkiem nowości. Wskazuje na to fakt, że do organizatora wystawy DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) wpłynęły 393 zgłoszenia nowości.

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

  

Curves-Control-Application C-C-A
Herbert DAMMANN GmbH, Buxtehude-Hedendorf, Niemcy
hala 15, stoisko C12

 
Przy jeździe na zakrętach często występuje problem różnej ilości wydatku, który po stronie zewnętrznej jest niższy a po stronie wewnętrznej wyższy od zadanej wartości. Do tego dochodzi fakt, że wiele pól nie ma kształtu prostokąta albo też znajdują się na nim przeszkody, które trzeba omijać. Jest to powodem odchyłek sięgających w belkach o długości 36 m od 40 % do 160 % w stosunku do zadanej wartości ilości aplikacji. Curves~Control~ Application reguluje wydatek w taki sposób, że średnia wartość każdej sekcji odpowiada zadanej wartości. Jest to możliwe drogą obliczeń w module jazdy na zakrętach, dokonywanych na podstawie danych pochodzących z czujnika kontrolującego promień skrętu (podobnego do czujnika do dokładnego sterowania po śladach), pomierzonej przez czujnik prędkości na kole, danych maszyny i zadanej wartości wydatku na hektar (l/ha albo kg/ha). Obliczenia te pozwalają ustalić procentową odchyłkę od zadanej wartości w poszczególnych sekcjach, po czym specjalny kalkulator dokonuje ich wyrównania. Ilość wydatku regulowana jest przez przełączanie dysz na korpusie rozpylacza, zmianę ciśnienia rozpylania w sekcji lub drogą kombinacji obydwu parametrów.
 
LEMKEN Swingcut
LEMKEN GmbH & Co. KG, Alpen, Niemcy
hala 11, stoisko B43

 
LEMKEN Swing Cut pozwala na udoskonalone równomierne rozprowadzanie środków ochrony roślin drogą aktywnego tłumienia drgań poprzecznych belki opryskiwacza. Te poziome drgania w kierunku jazdy oraz w kierunku przeciwnym powstają np. w wyniku przyspieszenia przy ruszaniu, podczas jazdy w górę albo w dół, przy nierównościach terenu lub pod działaniem wiatru. Dotychczas w opryskiwaczach polowych belki opryskowe zawieszano najczęściej na narzędziu podstawowym i prowadzono przy pomocy pasywnych elementów sprężynowych i tłumiących. Aktywne dopasowanie tych elementów do różnych impulsów ruchowych podczas jazdy nie było jednak możliwe. Zastosowanie półaktywnych systemów tłumiących (m. in. tłumiki z cieczami elektroreologicznymi albo magnetoreologicznymi) na belce opryskowej jest nową formą tłumienia i umożliwia regulację systemu. Przy pomocy nowego rodzaju kamery 3D rejestrowane są ruchy belki i w chwili przekroczenia ustawionych wartości granicznych (kalibracja) rozpoczyna się aktywne tłumienie drgań. W ten sposób przez cały czas ma miejsce odpowiednia reakcja na aktualną sytuację podczas jazdy. Zoptymalizowane osadzenie belki znacznie poprawia równomierność poprzecznego i wzdłużnego rozkładu przy dynamicznej eksploatacji. 
 
HORSCH Gestängeführung
HORSCH Maschinen GmbH, Schwandorf, Niemcy
hala 12, stoisko C47

 
Nowe sterowanie belką opryskiwacza firmy Horsch Leeb umożliwia dokładne i bezpieczne prowadzenie belki opryskowej nad uprawą. Ten nowy rodzaj aktywnego prowadzenia jest kamieniem węgielnym dla aplikacji z bardzo małej odległości od powierzchni docelowej. Dokładne dopasowanie belki do konturów powierzchni pola  jest możliwe dzięki  absolutnemu rozczepieniu belki od ramy konstrukcyjnej, co umożliwia ograniczenie do minimum negatywnego wpływu wiatru i termiki na zjawisko znoszenia. Belka firmy Horsch Leeb jest zawieszona niemal bez tarcia przy pomocy łożysk kulkowych w pobliżu środka ciężkości. W ten sposób siły odśrodkowe, które występują np. przy jeździe na zakrętach, nie mają praktycznie żadnego wpływu na położenie belki. Aby umożliwić dopasowanie  belki do konturu powierzchni pola opracowano specjalny system sterowania. Umożliwia on celowe wprowadzanie do belki sił w taki sposób, że pozostaje ona wolna mimo wprowadzenia siły dwóch cylindrów hydraulicznych. Odbywa się to w ten sposób, że element nastawczy powtarza w czasie rzeczywistym ruchy pojazdu nośnego, co sprawia, że na belkę nie działają żadne siły zakłócające. Jeśli konieczne jest dopasowanie do stoku to element nastawczy wywiera określony nacisk na element elastomerowy nadając belce przyspieszenie rotatoryczne. Krótko przed osiągnięciem pożądanego położenia powstaje nacisk na leżący po przeciwnej stronie element elastomerowy w wyniku czego ruch rotatoryczny zostaje zahamowany. Podczas zmiany ustawienia ma miejsce stały pomiar i regulacja położenia cylindra nastawczego, co kompensuje powstałe podczas zmiany położenia zachwiania maszyny. Technika ta stała się możliwa dzięki zastosowaniu ekstremalnie szybkiego proporcjonalnego zaworu hydraulicznego a także opracowaniu nowego programu sterującego z zastosowaniem czujników żyroskopowych.


Tagi:
źródło: