| Autor: redakcja6

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

Wiodące na świecie targi techniki rolniczej Agritechnica, które odbędą się w dniach od 12 do 16 listopada 2013 r. (Dni Ekskluzywne 10 i 11 listopada) na terenie wystawowym w Hanowerze, wyróżnią się fajerwerkiem nowości. Wskazuje na to fakt, że do organizatora wystawy DLG (Niemieckie Towarzystwo Rolnicze) wpłynęły 393 zgłoszenia nowości.

Agritechnica 2013: Cztery złote i 33 srebrne medale za nowości

 

easyFlow
agrotop GmbH, Obertraubling, Niemcy
hala 15, stoisko C30

 
easyFlow to zamknięty wykluczający kontaminację system poboru płynnych środków ochrony roślin z małych pojemników albo kanistrów. Składa się on z adaptera do zbiornika i adaptera do kanistra. Adapter do zbiornika znajdujący się po stronie narzędzia posiada doprowadzenie wody do płukania. Adapter do kanistra przykręcany jest do kanistra przy pomocy nakrętki złączkowej. Złącze zabezpieczone jest uchwytem i dopiero przez jego obrót rozpoczyna się opróżnianie. Kąt obrotu uchwytu reguluje bezstopniowo wielkość  otworu a tym samym i prędkość opróżniania. Po napełnieniu zbiornika pożądaną ilością płynu opróżnianie zostaje zakończone przez obrót uchwytu w prawo i automatyczną blokadę tłoka zamykającego. Jeśli kanister został całkowicie opróżniony, to można natychmiast rozpocząć jego czyszczenie przez doprowadzenie wody do płukania. Płyn z płukania również odprowadzany jest do zbiornika. W ten sposób kanister bez żadnych dalszych działań może być natychmiast przekazany do utylizacji (np. PAMIRA) a oczyszczony adapter kanistra można niezwłocznie przeznaczyć do ponownego użytku. Konstruktorzy easyFlow zwracali szczególną uwagę na koszt produktu. Z tego właśnie powodu obsługa większości funkcji umieszczona jest na adapterze zbiornika, bowiem dla każdego narzędzia potrzebny jest tylko jeden. W tej sytuacji adapter kanistra mógł otrzymać prostszą i lżejszą konstrukcję wobec czego zakup ich większej ilości, po jednym dla każdego rodzaju preparatu, nie stanowi dużego wydatku.
 
„LaserLoad“ – Automatyczna kontrola przeciążenia w sieczkarniach samojezdnych Big X
Maschinenfabrik Bernard Krone GmbH, Spelle, Niemcy
hala 27, stoisko F15

 
Sterowany skaner laserowy rozpoznaje jadący z tyłu pojazd i dostosowuje odpowiednio kierunek i zasięg wyrzutu. Pozwala to uniknąć strat paszowych przy rozpoczęciu pracy sieczkarni. System ten umożliwia również automatyczny załadunek równoległy przy normalnej eksploatacji sieczkarni. Głowica lasera poruszana jest tam i z powrotem przy pomocy silników elektrycznych, w wyniku czego powstaje obraz trójwymiarowy. Matematyczne algorytmy wyliczają położenie górnej ramy pojazdu transportowego i nakierowują odpowiednio łuk wyrzutu. Szczególnie przy rozpoczęciu pracy na polu w pełni automatyczny załadunek jadącego z tyłu pojazdu transportowego stanowi ogromne odciążenie operatora ograniczając przy tym do minimum straty paszy. W praktycznym zastosowaniu oznacza to oszczędność czasu i kosztów przy równoczesnym odciążeniu operatora sieczkarni.
 
CLAAS ICT – Elektroniczny system optymalizacji procesu i wydajności pracy traktora z maszyną
CLAAS Vertriebsgesellschaft mbH, Harsewinkel, Niemcy
hala 13, stoisko B05

 
Program ICT (Implement Controls Tractor) to system elektroniczny służący optymalizacji procesu i wydajności pracy traktora z maszyną. Program posługuje się poszczególnymi parametrami doczepionej lub zawieszonej maszyny rolniczej, wykorzystując je do sterowania traktorem. Swoje pierwsze zastosowanie system znajdzie w kombinacji prasy kostkującej z traktorem gdzie drogą automatycznej regulacji prędkości jazdy zapewni permanentną optymalną wydajność prasy. Przy tym możliwe są dwa modusy pracy a mianowicie „maksymalna wydajność“ albo „maksymalna jakość kostek“. W przypadku wystąpienia zakłóceń albo przeciążenia agregatu następuje automatyczne wyłączenie wałka odbioru mocy.
Kontrola pracy agregatów podbieracza, mechanizmu wiążącego, rotora z nożami i odpychacza odczuwalnie odciąża operatora. Automatyczna regulacja prędkości jazdy pod kątem osiągnięcia optymalnej wydajności prowadzi do poprawy wydajności zestawu maszyn a tym samym do oszczędności kosztów.


Tagi:
źródło: