| Autor: mikolaj

GIW: Wytyczne ws. stosowania przepisów dotyczących produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w strefie buforowej

Mięso wieprzowe z obszaru objętego ograniczeniami w związku z wystąpieniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików nie musi być specjalnie znakowane, ani poddawane specjalnej obróbce. Do Głównego Inspektoratu Weterynarii wpłynęło drogą elektroniczną pismo Komisji Europejskiej, które przedstawia podejście KE do przepisów dyrektywy 2002/99/WE.

GIW: Wytyczne ws. stosowania przepisów dotyczących produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w strefie buforowej
Artykuł 3 ust. 3 lit a dyrektywy 2002/99/WE stanowi, że "Produkty pochodzenia zwierzęcego pozyskuje się od zwierząt, które: nie pochodzą z gospodarstwa, zakładu, terytorium lub części terytorium podlegającym ograniczeniom w zakresie zdrowia zwierząt mającym zastosowanie do danych zwierząt i produktów, na mocy przepisów określonych w załączniku I". W związku z tym muszą być brane pod uwagę przepisy wymienionej tam dyrektywy Rady 2002/60/WE. Artykuły 15 i 16 dyrektywy 2002/60/WE u stanawiają zasady mające zastosowanie w przypadkach, w których ASF jest podejrzewane lub potwierdzone u dzików; nie przewidują obowiązkowych ograniczeń UE na mięso wieprzowe pochodzące od świń trzymanych w gospodarstwach znajdujących się w „obszarze zakażonym" jako działanie ustanowione po potwierdze niu ASF u dzików. W związku z powyższym do mięsa świń pochodzących z obszaru za każonego, ustalonego w decyzji wykonawczej Komisji z dnia 12 marca 2014 r. nr 2014/134/UE dotyczącej niektórych środków ochronnych w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w Polsce, nie będą miały zastosowania przepisy dyrektywy 2002/99/WE dotyczące odrębnego znakowania oraz przepisy dotyczące właściwej obróbki.

Jednocześnie zgodnie z powyższym pismem dyrektywa 2002/99/WE ustanawia w artykule 4 ust. 1 oraz w załącznikach II i III, zasadę, że mięso wieprzowe, które zostało już oznakowane pieczęcią z przekreśleniem, może być wprowadzane na rynek UE jedynie, jeżeli zostało poddane obróbce jednym z procesów powodującym zniszczenie wirusa ASF opisanej w załączniku III dyrektywy.

Reasumując w przypadku mięsa wieprzowego, o którym mowa powyżej, nie musi ono być znakowane w sposób określony w dyrektywie 2002/99/WE.
 


Tagi:
źródło: