| Autor: redakcja1

Stabilizacja cen ziemniaków na unijnym rynku

Ceny ziemniaków z zeszłorocznych zbiorów na zachodnioeuropejskich rynkach są dosyć stabilne.

Stabilizacja cen ziemniaków na unijnym rynku

Ceny ziemniaków


W ofercie wolnorynkowej ceny ziemniaków Bintje, najpopularniejszej odmiany w Belgii, od dwóch miesięcy oscylują ok. 200 euro/t. W Holandii ceny ziemniaków do przetwórstwa w obrębie ostatniego miesiąca pozostały niezmienne, z kolei minimalnie podrożały bulwy z przeznaczeniem na eksport. W pierwszym tygodniu maja ceny ziemniaków na frytki odmian Innovator i Fontane na rynku holenderskim wynosiły 210-240 euro/t, a przeznaczone na eksport 240-280 euro/t.
 
We Francji ceny ziemniaków do przetwórstwa są stabilne i wynoszą 210-225 euro/t, bowiem większość dostaw dla przemysłu ziemniaczanego dotyczy transakcji na podstawie wcześniej zawartych kontraktów. W końcu sezonu większe znaczenie mogą mieć zakupy na tzw. wolnym rynku, ale nie powinno to wpłynąć istotnie na zmiany cen ziemniaków w tym okresie.
 
Jak zauważa Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, ziemniaki jadalne najbardziej popularnych, tańszych odmian, w zależności od wielkości bulw i wielkości opakowania w pierwszych dniach maja kosztowały od 285 do 360 EUR/t i były o od kilkunastu do kilkudziesięciu procent droższe niż przed rokiem. Ziemniaki typu premium, tj. odmiany Agata i Charlotta w opakowaniach 12,5 i 2,5 kg były nieznacznie tańsze niż na początku kwietnia i kosztowały 560 -720 euro/t, a zatem o 5-7% mniej niż roku poprzednim.
 
W Niemczech kwietniowe przymrozki wyrządziły dosyć spore szkody w uprawach ziemniaków bardzo wczesnych i opóźniły prace przy nasadzeniach na główny, jesienny zbiór. Sytuacja ta nie spowodowała zmian cen ziemniaków do przetwórstwa, które w końcu kwietnia w obrocie wolnorynkowym, w zależności od gatunku, wielkości bulw i regionu, wahały się w granicach 195-230 euro/t.
 
Ceny ziemniaków jadalnych zwiększyły się w tym okresie o 5-10 euro do 215-230 euro/t. Natomiast ceny importowanych z Egiptu i z Hiszpanii ziemniaków wczesnych w końcu kwietnia wyniosły 480 euro/t, ale przy tym poziomie zainteresowanie kupujących było stosunkowo nieznaczne.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!