| Autor: redakcja1

Dożynki Prezydenckie 2016

Msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą odprawiona w Kaplicy Polowej AK w Spale rozpoczęła w niedzielę Dożynki Prezydenckie. Tradycja spalskiego święta plonów sięga 20-lecia międzywojennego.

Dożynki Prezydenckie 2016
Na polskiego rolnika można było liczyć od stuleci
 
Zdaniem prezydenta, na polskiego rolnika można było liczyć od stuleci; chłopi walczyli m.in. w powstaniu kościuszkowskim oraz w wojnie obronnej przeciwko Rosji sowieckiej w 1920 roku, gdy wezwał ich do tego Wincenty Witos.

- Polscy chłopi walczyli w 1939 r. w obronie Rzeczypospolitej – w partyzantce i na wszystkich frontach II wojny światowej. To młodzi chłopcy, którzy zamiast przejąć po swoich ojcach gospodarstwo poszli na wojnę, by Polska mogła odzyskać wolność. Niektórzy z nich nie wrócili – poszli dalej; mimo że Polska teoretycznie odzyskała wolność, oni wiedzieli, że okupacja niemiecka została zastąpiona nową i nie godzili się na to w imię patriotyzmu. Zostali żołnierzami wyklętymi, o których teraz odnowiona Rzeczypospolita pamięta i czci jako bohaterów - zaznaczył.

Andrzej Duda nawiązał do obchodzonej w tym roku 35. rocznicy porozumień rzeszowsko-ustrzyckich; w jego opinii bez Solidarności Rolników Indywidualnych kraj nie odzyskałby wolności; rolnicy wnieśli do tego ruchu „tradycję, upór, nieugiętość i ciężką pracę”.

- Czego oni wtedy chcieli? Przede wszystkim pozostać na ojcowiźnie, bo polski rolnik zawsze sprzeciwiał się kolektywizacji, szanując ziemię ojców i nie chcąc jej oddać. Chcieli też prawdziwej wolności i własnego samorządu, by mieć swobodę wyznawania wiary ojców. Chcieli Polski, która jest chrześcijańska od 1050 lat - mówił prezydent.

Dla prezydenta Dudy polska wieś jest miejscem, gdzie tradycja ma szczególną wartość i jest kultywowana. Nowoczesność – w jego opinii – przyszła na wieś w postaci rozwoju mechanizacji, technologii produkcji rolnej, przechowywania płodów, w postaci nowych dróg i odnowionych gospodarstw. - Przychodzi nowe, ale tradycja ducha jest zachowana i za to także jako prezydent chciałbym podziękować - zaznaczył.

Ustawa wspomagająca hodowców walczących z afrykańskim pomorem świń - z podpisem Prezydenta RP
 
- Ustawa wspomagająca hodowców walczących z afrykańskim pomorem świń (ASF), może wejść w życie już w poniedziałek - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości dożynkowych w Spale. Dodał, że będzie przygotowana ustawa o ubezpieczeniach rolników od klęsk naturalnych.

Ustawa dot. ASF zakłada wykup świń ze stref zagrożonych i przerób mięsa na konserwy, a następnie zakup tych produktów przez instytucje państwowe.

- Wiem o tym, że dziś wielu polskich rolników, hodowców trzody chlewnej jest dotkniętych klęską związana z afrykańskim pomorem świń - mówił prezydent Duda w Spale. Przypomniał, że przygotowano już specjalną ustawę, która ma tym rolnikom pomóc.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!