| Autor: redakcja1

Działania Ministra Energii na rzecz konsumentów energii elektrycznej

Minister energii podejmuje szereg działań na rzecz konsumentów energii elektrycznej m.in. w zakresie efektywności energetycznej, zwiększenia konkurencyjności na hurtowym rynku energii, jak również wzmocnienie pozycji końcowego odbiorcy energii elektrycznej. Ponadto jest bezpośrednio zaangażowany w działania na poziomie UE, które dotyczą nieuzasadnionego wzrostu cen uprawnień do emisji CO2.

Działania Ministra Energii na rzecz konsumentów energii elektrycznej
Efektywność energetyczna
 
W latach 2017-2018 trwały intensywne prace nad projektem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej, który został przedłożony przez Komisję Europejską w ramach pakietu „Czysta energia dla wszystkich Europejczyków” pod koniec 2016 r.
 
Przedmiotowy projekt doprecyzowuje i rozszerza zakres obecnych przepisów, w tym w szczególności doprecyzowuje obowiązki w zakresie zapewnienia konsumentom informacji o zużyciu energii oraz wzmacnia przepisy w zakresie opomiarowania i rozliczania zużycia energii oraz wprowadza obowiązek zapewnienia możliwości zdalnego odczytu liczników.
 
Opublikowanie i wejście w życie dyrektywy oczekiwane jest do końca grudnia br. a okres transpozycji będzie wynosił 18 miesięcy.
 
Polski rząd aktywnie uczestniczył w pracach nad przedmiotowym projektem i wyraził poparcie dla szybkiego uchwalenia przepisów tej dyrektywy, gdyż realizowane cele w zakresie efektywności energetycznej będą stanowić pozytywny impuls rozwojowy dla gospodarki, a zapewnienie informacji konsumentowi o jego zużyciu energii i możliwościach jej oszczędzania pozwoli na wzmocnienie pozycji konsumentów na rynku energii.
 
Zwiększenie konkurencji na rynku hurtowym energii elektrycznej
 
Minister Energii opracował, przeprowadził konsultacje i skierował do Parlamentu RP projekt nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Projekt znajduje się aktualnie w drugim czytaniu.
 
W nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne wprowadza się między innymi modyfikację obowiązku sprzedaży na giełdach towarowych lub na rynkach regulowanych energii elektrycznej, wytworzonej przez przedsiębiorstwa energetyczne, poprzez jego podniesienie z 30% do 100%, co wynika z pilnej potrzeby stabilizacji cen energii elektrycznej. Zwiększenie wolumenu obrotu energią elektryczną na rynku energii, w ocenie projektodawcy, wpłynie na osiągnięcie takiego poziomu konkurencyjnej sprzedaży energii elektrycznej, który pozwoli ograniczyć ryzyko nadmiernego wpływu na ceny tej energii na skutek koncentracji zdolności wytwórczych.
 
Podwyższenie obliga, ma na celu zwiększenie płynności i przewidywalności na rynku energii elektrycznej.
 
Projekt ustawy zawiera również kompleksowe rozwiązania w zakresie sprzedaży rezerwowej energii elektrycznej i gazu. Sprzedaż rezerwowa świadczona jest w sytuacji kiedy sprzedawca energii, z którym odbiorca ma zawartą umowę sprzedaży lub umowę kompleksową zaprzestał działalności. Rozwiązanie to ma na celu nieprzerwane dostarczanie energii elektrycznej oraz gazu do odbiorców końcowych i związane jest ze zdiagnozowaną ostatnio znaczną zmiennością sytuacji niektórych podmiotów na rynku energii.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: