| Autor: redakcja1

Ekologiczna uprawa warzyw i owoców. Czy to się opłaca?

Ekologiczna żywność w ostatnich latach zyskuje co raz większą grupę odbiorców. Chcemy jeść zdrowe produkty, znanego pochodzenia oraz pozbawione toksycznych substancji, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Skąd jednak brać taką żywność? Odpowiedź jest prosta- należy zwrócić się do źródła, którym w tym przypadku są rolnicy. Pomimo, że popyt na ekologiczne produkty jest duży, tylko nieliczni producenci decydują się na prowadzenie tego typu upraw.

Ekologiczna uprawa warzyw i owoców. Czy to się opłaca?
Precyzyjny wysiew
 
Kolejną maszyną, niezbędną przy produkcji warzyw jest siewnik. Bardzo ważną cechą dobrego siewnika, jest możliwość dokładnego ustawienia parametrów siewu a przede wszystkim ilości wysiewanych nasion. Szczególnie istotne jest to zwłaszcza w przypadku rolnictwa ekologicznego, ze względu na jeszcze większe niż w przypadku towarowej produkcji koszty zakupu materiału siewnego. Taki właśnie jest precyzyjny siewnik do warzyw MAX PNEUMATIC. Szereg mechanizmów regulacyjnych zastosowanych w urządzeniu umożliwia dobranie odpowiednich parametrów pracy w zależności od warunków glebowych, czy też rodzaju wysiewanych nasion. Wszystkie te funkcje sprawiają, że urządzenie doskonale radzi sobie z wysiewem wielu różnych gatunków nasion, jedynie po zastosowaniu odpowiedniej tarczy. Pokaz pracy maszyny poprzedzony był prezentacją urządzenia, podczas której producenci poznawali zasadę pracy oraz funkcje poszczególnych podzespołów. Po krótkim szkoleniu, przybyli na spotkanie producenci, mieli możliwość przeprowadzenia indywidualnej oceny jakości wysiewu nasion.
 
Czym zbierać warzywa przeznaczone na świeży rynek?
 
Warzywa korzeniowe, uprawiane przez właścicieli firmy BIO- Alpakaland, kierowane są bezpośrednio na świeży rynek. Aby jednak było to możliwe konieczne jest użycie sprzętu, który pozwoli na wykopanie ich z ziemi oraz pozbawienie zielonych części łodyg czy naci. Z tym zadaniem doskonale radzi sobie kombajn do zbioru warzyw ALINA SUPERNOVA. Maszyna wykopuje korzenie z ziemi, oczyszcza je a następnie obrywa nać i transportuje warzywa bezpośrednio na przyczepę (bądź też w innej wersji kombajnu na skrzyniopaletę umieszczoną na urządzeniu). Zebrane w ten sposób warzywa korzeniowe mogą być przechowywane lub kierowane do sprzedaży na świeżym rynku.
 
Ekologiczna uprawa owoców jagodowych na Łotwie
 
Północne rejony Łotwy, to obszar na którym występuje stosunkowo dużo gospodarstw prowadzących ekologiczną uprawę owoców jagodowych – m.in. porzeczek. Pod koniec czerwca, WEREMCZUK Agromachines wraz ze swoim dealeremSIA POLTEH wzięła udział w Dniu Otwartym jednego z tamtejszych producentów. Wydarzeniu towarzyszyły pokazy sprzętu rolniczego, niezbędnego w prowadzeniu i utrzymywaniu w dobrym stanie plantacji jagodowych. Jednym z kluczowym problemów, z jakim borykają się producenci owoców uprawianych ekologicznie jest odchwaszczanie plantacji. Brak możliwości wykorzystywania herbicydów powoduje, że konieczne jest poszukiwanie innych skutecznych metod do walki z chwastami. Jak radzić sobie z tym problemem?
 
Jak skutecznie dbać o ekologiczne plantacje jagodowe?
 
Prowadzenie plantacji jagodowych, podobnie zresztą jak i innych upraw wymaga dużych nakładów pracy. Jednym z podstawowych problemów, z którymi muszą poradzić sobie producenci jest zapewnienie krzewom optymalnych warunków do wzrostu, w tym m.in. walkę z zachwaszczeniem. Bardzo rozpowszechnione w tym przypadku jest stosowanie zabiegów mechanicznych przy pomocy kosiarek czy glebogryzarek, które pomagają utrzymać plantacje w dobrej kondycji. Podczas spotkania uczestniczy mieli możliwość bezpośredniego przyjrzenia się i oceny efektów pracy wielofunkcyjnego urządzenia SAVA przeznaczonego właśnie do pielęgnacji plantacji jagodowych. Maszyna zbudowana jest z uniwersalnego nośnika, do którego na każdej stronie może zostać zamontowane jedno z pięciu różnych narzędzi. Należą do nich: glebogryzarka, podkaszarka podkoronowa, belka herbicydowa, wymiatarka liści czy też podcinacz pędów. W czasie pokazu pracy maszyn, uczestnicy obserwowali pracę glebogryzarki, belki herbicydowej oraz wymiatarki liści. Prezentacja pracy spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród producentów.
 
Czy warto prowadzić ekologiczne plantacje owoców lub warzyw?
 
Odpowiedzi na to pytanie każdy producent musi udzielić sobie samodzielnie. Z pewnością wymagają one posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Mogą się jednak okazać interesująca alternatywą dla prowadzenia konwencjonalnej produkcji.


Tagi:
źródło: