| Autor: redakcja1

Ceny skupu zbóż w kraju

W październiku 2020 r. ceny zbóż zwiększyły się odzwierciedlając silne światowe zapotrzebowanie w obliczu malejącej dostępności eksportowej.

Ceny skupu zbóż w kraju
Jednocześnie niesprzyjające warunki uprawy w Argentynie i utrzymująca się susza, wpływająca na uprawę pszenicy ozimej w niektórych częściach Ameryki Północnej i regionie Morza Czarnego, stymulowały ceny do zwyżki. W ślad za tym rosły ceny zbóż w kraju.
 
W październiku 2020 r. cena pszenicy w skupie według GUS wyniosła 764 zł/t, a żyta – 602 zł/t i była w obu przypadkach wyższa o 7% niż przed miesiącem. W tym czasie cena jęczmienia zwiększyła się o 2% do 664 zł/t. W stosunku do października 2019 r. jęczmień był droższy o 2%, żyto – o 10,5%, a pszenica – o 15%.
 
W przypadku pszenicy zwyżka cen, w porównaniu z poprzednim miesiącem, wystąpiła we wszystkich województwach. Największe wzrosty cen zaobserwowano w woj. śląskim o 13,9% oraz kujawsko-pomorskim i podkarpackim - po 10,4%, a najmniejsze w woj. zachodniopomorskim o 1% i opolskim o 5,6%. W zależności od rejonu kraju cena pszenicy wynosiła od 725 zł/t w woj. podkarpackim i 731 zł/t w woj. świętokrzyskim do 795 zł/t w woj. pomorskim i 780 zł/t w woj. kujawsko-pomorskim.
 
Wynikiem zwiększenia dostaw kukurydzy z nowych zbiorów był dalszy spadek cen tego ziarna w kraju. Średnia cena kukurydzy w październiku 2020 r. ukształtowała się w granicy 509 zł/t, a więc o ponad 37% niższym niż miesiąc wcześniej, ale o 4% wyższym niż przed rokiem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!