| Autor: redakcja1

Czynniki, które będą decydować o kształcie cen zbóż

W sezonie 2016/2017 globalny bilans zbożowy będzie nadal komfortowy. Zboża ponownie obrodziły, a światowa produkcja jest oceniana przez USDA na 2 548 mln ton wraz z ryżem, co oznacza poziom o 3,75% większy do tego z sezonu 2015/2016. Podaż zbóż w skali globu jest prognozowana na 3 150,84 mln ton, a więc to o 3,9% więcej niż sezon wcześniej.

Czynniki, które będą decydować o kształcie cen zbóż

1. Kontynuacja wysokiego poziomu zapasów

 
Dzięki bardzo dobrym wynikom światowej produkcji zbożowej oraz znacznym zapasom początkowym poziom globalnych zapasów zbóż zwiększy w ujęciu rok do roku – o 3,1% do 621,4 mln ton (według USDA). Jak zauważa FAMMU/FAPA, oznacza to najlepszy wynik od co najmniej sezonu 2000/2001. Poziom światowych rezerw zbożowych jest więc dalej komfortowy. Dzięki temu skutki jakiekolwiek ewentualnych zawirowań na rynku zbóż w następnym sezonie będą łagodzone.
 
Zdaniem KE, w przypadku Unii zapasy zbóż na koniec sezonu 2016/2017 są oceniane na 43,3 mln ton, tj. o 5,65 mln ton mniej w porównaniu po poziomu początkowego. Zapasy pszenicy łącznie durum i miękkiej zmaleją z 17,633 mln ton do 11,25 mln ton, wzrosnąć mają za to rezerwy zbóż paszowych z 31,316 mln ton do 32,049 mln ton.


2. Realizacja prognoz zbiorów w krajach półkuli południowej

 
Jak na razie szacunki dla krajów półkuli południowej są bardzo dobre. Trzeba odnotować najnowsze przewidywania argentyńskiego Ministerstwa Rolnictwa dotyczące pszenicy, tj. wzrost areału przekładający się na znaczne podwyższenie prognoz produkcji z 11,3 mln ton sezon wcześniej do 14,9 mln ton. Jest to w dalszym ciągu długofalowy efekt zniesienia ceł w wywozie pszenicy i kukurydzy pod koniec zeszłego roku. Utrzymane zostały natomiast cła w wywozie soi i teraz areał tego gatunku jest w dalszym ciągu obniżany.


3. Stan zasiewów ozimin

 
Stan zasiewów ozimin w krajach półkuli północnej generalnie oceniany jest jako dobry. Pewne niepokoje pojawiły się jednak na Ukrainie. Warunki pogodowe odnotowywane na jesieni 2016 roku, a więc wcześniejsza susza, późniejsze obfite opady utrudniające siewy oraz obecne niskie temperatury spowodowały spowolnienie kiełkowania i rozwoju pszenicy ozimej na Ukrainie.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!