| Autor: redakcja1

Dobre prognozy zbiorów zbóż w UE w 2014 r.

Jak wynika z danych KE, w sezonie 2014/2015 unijna produkcja pszenicy miękkiej pozostanie mniej więcej na poziomie z kończącego się sezonu handlowego – podaje FAMMU/FAPA.

Dobre prognozy zbiorów zbóż w UE w 2014 r.
W swojej pierwszej prognozie na bieżący rok komisja ocenia tegoroczną produkcję pszenicy w UE w wysokości 134,7 mln ton w stosunku do 134,3 mln ton sezon wcześniej. Prognoza ta opiera się na założeniu zwiększenia powierzchni upraw o 2,8% przy jednoczesnym zmniejszeniu plonowania o 2,3% w ujęciu rocznym. Takie zbiory byłyby o 5% wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat.
 
Szacowane zbiory jęczmienia to 56,4 mln ton, a więc to o 2,9 mln ton mniej w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku. Gorsze zbiory będą wynikały zarówno z mniejszej powierzchni upraw tego gatunku zboża, jak i słabszych plonów. Bardzo wysoka jest prognozowana produkcja kukurydzy. KE przewiduje ją w wysokości aż 69,4 mln ton w porównaniu do 65,7 mln ton rok wcześniej. Oznacza to zbiory o 13% przewyższające przeciętną z ostatnich pięciu lat.
 
Całkowita produkcja zbóż w UE ma wynieść 301,3 mln ton wobec 301,8 mln ton we wcześniejszym sezonie.

Prawie bez zmian w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku pozostanie również unijna produkcja rzepaku. KE przewiduje ją na 20,7 mln ton w stosunku do 20,8 mln ton w zeszłym roku. Będzie to poziom produkcji o 2,5% przekraczający średnią z ostatnich pięciu lat.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!