Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Dobry stan zasiewów upraw ozimych i jarych w 2014 r.

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Stan zasiewów zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku ozimego w połowie maja 2014 r. był...

Stan zasiewów zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku ozimego w połowie maja 2014 r. był znacznie lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z oceny przeprowadzonej w I połowie maja 2014 r. przez rzeczoznawców terenowych GUS wynika, że stan zasiewów upraw ozimych jest lepszy od ubiegłorocznego. Oceniono go na 3,8 - 4,1 stopnia kwalifikacyjnego.

Stan zasiewów pszenicy ozimej oceniono na 4,1 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,4 stopnia wyżej w porównaniu do roku ubiegłego oraz wyżej w porównaniu do średniej z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim stan zasiewów pszenicy ozimej wahał się od 4,4 stopnia w województwie podkarpackim i 4,1 stopnia w województach: dolnośląskim i opolskim, do 3,8 stopnia w województwach: mazowieckim, podlaskim, pomorskim i warmińsko-mazurskim. Stan lepszy niż przed rokiem wykazano w większości województw za wyjątkiem województwa opolskiego w którym ocena stanu zasiewów pszenicy ozimej była na poziomie ubiegłego roku. Najwyższą różnicę w ocenie stanu upraw pszenicy ozimej w porównaniu do roku ubiegłego odnotowano w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim (wyżej o 0,4 stopnia).

Stan zasiewów żyta oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,2 stopnia wyżej od oceny z roku ubiegłego i o 0,3 stopnia wyżej od średniej z lat 2006-2010. Zasiewy żyta w bieżącym roku najwyżej oceniono w województwach: dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim i śląskim - na 4,0 stopnia, a najniżej w województwach: podlaskim i pomorskim - na 3,6 stopnia. W piętnastu województwach stan zasiewów żyta w bieżącym roku oceniono jako lepszy od analogicznej oceny w roku ubiegłym, tylko w województwie opolskim odnotowano spadek oceny o 0,1 stopnia.

Stan zasiewów jęczmienia ozimego oceniono na 3,9 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,2 stopnia kwalifikacyjnego wyżej w porównaniu z wiosenną oceną w 2013 roku i o 0,4 stopnia wyżej od średniej z lat 2006-2010, przy czym prawie we wszystkich województwach ocena była wyższa od ubiegłorocznej za wyjątkiem województwa świętokrzyskiego, w którym ocena stanu zasiewów jęczmienia ozimego była na poziomie ubiegłego roku. Zasiewy jęczmienia ozimego najwyżej oceniono w województwie podkarpackim na 4,2 stopnia, a najniżej w województwie warmińsko-mazurskim na 3,6 stopnia. Największą różnicę w ocenie stanu upraw jęczmienia ozimego w porównaniu z ubiegłoroczną wiosenną oceną wykazano w województwach: łódzkim (wyżej o 0,6 stopnia) oraz lubelskim, podkarpackim, śląskim i wielkopolskim (wyżej o 0,4 stopnia).

Stan zasiewów pszenżyta ozimego oceniono na 3,9 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,3 stopnia wyżej w porównaniu z rokiem ubiegłym i do średniej z lat 2006-2010. W przekroju wojewódzkim oceny stanu zasiewów pszenżyta ozimego wahały się od 4,0 stopnia w województwach: dolnośląskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim, śląskim i wielkopolskim do 3,7 stopnia w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim. Ocenę lepszą od ubiegłorocznej odnotowano we wszystkich województwach z wyjątkiem województwa opolskiego, w którym ocena była na poziomie roku ubiegłego.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (15.04.2018)

  Na rynku krajowym w drugim tygodniu kwietnia 2018 r. ponownie zwiększyły się ceny monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl