| Autor: mikolaj

Dobry stan zasiewów upraw ozimych i jarych w 2014 r.

Stan zasiewów zbóż ozimych oraz rzepaku i rzepiku ozimego w połowie maja 2014 r. był znacznie lepszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Dobry stan zasiewów upraw ozimych i jarych w 2014 r.
Stan zasiewów mieszanek zbożowych ozimych oceniono na 3,8 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,3 stopnia wyżej od oceny z wiosny roku ubiegłego. Ocena ta była w bieżącym roku wyższa od ubiegłorocznej w 14 województwach (wzrost wahał się od 0,1 do 0,5 stopnia), natomiast w województwach: dolnośląskim i lubuskim ocena była na poziomie ubiegłorocznej.

Stan plantacji rzepaku i rzepiku ozimego oceniono na 4,0 stopnia kwalifikacyjnego, tj. o 0,4 stopnia wyżej niż przed rokiem i od średniej z lat 2006-2010. Najlepszy był stan plantacji w województwie łódzkim (oceniany na 4,2 stopnia kwalifikacyjnego), a najsłabszy w województwie mazowieckim – 3,6 stopnia. Stan zasiewów rzepaku i rzepiku ozimego we wszystkich województwach oceniono jako lepszy od ubiegłorocznego. Największą różnicę w ocenie stanu upraw rzepaku i rzepiku ozimego w porównaniu z oceną ubiegłoroczną wykazano w województwie kujawsko-pomorskim, tj.wyżej o 0,6 stopnia oraz w województwach: lubuskim, łódzkim i śląskim - wyżej o 0,5 stopnia.

Zasiewy jare

Dość dobra pogoda na przedwiośniu w 2014 r. umożliwiła o 3 tygodnie wcześniejsze rozpoczęcie przygotowań gleb pod zasiewy wiosenne niż miało to miejsce w roku ubiegłym. Prace polowe rozpoczęły się w pierwszych dniach marca. Wyjątkowo ciepła pogoda utrzymywała się prawie przez cały marzec. Dodatnie temperatury (10 – 12 oC w ciągu dnia i 2 – 4 oC w nocy)
stymulowały rozwój wegetacyjny roślin zbożowych, rzepaku i runi łąkowo-pastwiskowej. Siewy zbóż jarych rozpoczęto na początku drugiej dekady marca od siewu owsa i pszenicy jarej, a zakończono w pierwszych dniach kwietnia. Po zasiewach warunki pogodowe były dość sprzyjające. Wyraźna poprawa uwilgotnienia w pierwszej dekadzie kwietnia sprzyjała rozwojowi roślin. Druga dekada charakteryzowała się dość zmiennymi warunkami agrometeorologicznymi. Ciepłe dni przeplatały się z chłodniejszymi, a w nocy występowały przymrozki do -5oC a w niektórych miejscach do -8 oC. Zimne noce trochę obniżyły jakość wschodów, powodując zażółcenia, zwłaszcza na wcześniej sianym owsie. W trzeciej dekadzie kwietnia ciepło i opady deszczu poprawiły wyraźnie stan plantacji. Ochłodzenie na początku maja i nocne przymrozki uszkodziły niektóre plantacje zbóż jarych. Majowe przymrozki przypadły na okres kwitnienia rzepaku, co może mieć wpływ na jego plonowanie.

Stan zasiewów zbóż jarych oceniono następująco:

- pszenicy jarej, pszenżyta jarego, jęczmienia jarego, owsa i mieszanek zbożowych jarych na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego (o 0,3 stopnia wyżej niż w roku ubiegłym i od średniej oceny z lat 2006 – 2010).
- rzepaku i rzepiku jarego – na 3,7 stopnia kwalifikacyjnego (o 0,3 stopnia wyżej niż w roku ubiegłym i o 0,4 stopnia wyżej od średniej oceny z lat 2006 – 2010).


Tagi:
źródło: