| Autor: redakcja1

Krajowe zbiory zbóż

Zbiory zbóż rozpoczęto w trzeciej dekadzie lipca, a powszechnie przeprowadzano w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Ciepła i słoneczna pogoda w sierpniu sprzyjała przeprowadzaniu żniw, a zebrane ziarno zbóż było suche i na ogół dobrej jakości. Pomimo dużego spiętrzenia prac żniwnych, tj. równocześnie przeprowadzano zbiór rzepaku oraz zbóż ozimych i jarych, żniwa przebiegały sprawnie i pod koniec sierpnia zostały zakończone.

Krajowe zbiory zbóż
Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia się, że areał uprawy zbóż ogółem w 2022 r. wyniósł 7,2 mln ha, w tym powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 5,9 mln ha, z tego:
• pszenicy ponad 2,5 mln ha;
• żyta blisko 0,7 mln ha;
• jęczmienia ponad 0,6 mln ha;
• owsa niespełna 0,5 mln ha;
• pszenżyta ponad 1,2 mln ha;
• mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha.

Ocenia się, że w 2022 r. plony zbóż ogółem wyniosą ok. 49,9 dt/ha, a więc więcej o 7% w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 46,0 dt/ha, a zatem w stosunku do zeszłorocznych to więcej o 8%.

Plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na 48,9 dt/ha, tj. więcej o 7% od plonów z roku ubiegłego.

Plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi oceniono na 36,3 dt/ha, czyli to zwyżka o 5% więcej od plonów zeszłorocznych.

Zbiory zbóż ogółem ocenia się na ok. 36 mln t, a zatem więcej o 4% w odniesieniu do zbiorów ubiegłorocznych.

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi szacuje się na 27,1 mln t, tj. więcej o 0,4% niż w roku 2021.

Zbiory zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 22,1 mln t, czyli więcej o 7% w porównaniu z ubiegłorocznymi, a zbiory zbóż jarych wraz z jarymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 5 mln t, a zatem mniej o 20% w stosunku do zbiorów ubiegłorocznych.


Tagi:
źródło: