| Autor: redakcja1

SG obniża szacunki produkcji zbóż w sezonie 2015/2016

Z powodu niezbyt sprzyjającej pogody, jaka panuje od początku maja 2015 roku, w niektórych unijnych państwach jak: Hiszpania, Francja, Niemcy, Austria i Polska francuska firma analityczna Strategie Grains skorygowała w dół swoją ocenę tegorocznej produkcji pszenicy oraz jęczmienia w krajach UE.

SG obniża szacunki produkcji zbóż w sezonie 2015/2016

Zbiory pszenicy w UE

Jak poinformowała FAMMU/FAPA Przewidywania zbiorów pszenicy miękkiej zmniejszono o 1,1 mln do 141,6 mln ton, co oznacza spadek produkcji o 5% w odniesieniu do 2014 roku. Zmiana prognoz to kombinacja spadku w sumie o 1,6 mln ton prognozowanych zbiorów w Niemczech, Hiszpanii, Polsce, Włoszech i Węgrzech, a także pewnej zwyżce szacunków w porównaniu do krajów skandynawskich, bałtyckich i południowo-wschodniej Europy. Skorygowano w górę również ocenę produkcji we Francji, gdzie zwyżka powierzchni zdołała z nadwyżką zrównoważyć skutki niekorzystnej aury.

Zbiory jęczmienia w UE

Zbiory jęczmienia w Unii SG zmniejszyło w stosunku do swojej poprzedniej oceny o 800 tys. ton do 57,8 mln, a więc o 4% poniżej produkcji z 2014 r. Produkcja w Niemczech, Hiszpanii, Polsce i na Węgrzech została ograniczona o 1,1 mln ton, a we Francji, Bułgarii i Holandii zwiększona w sumie o 300 tys. ton.

Zbiory kukurydzy w UE

Natomiast bez zmian pozostawiono ocenę tegorocznej, unijnej produkcji kukurydzy. Zbiory mają wynieść 67,5 mln ton, a więc jest to o 11% poniżej poziomu z 2014 roku. Zwyżki w wypadku Francji, Holandii, Słowacji i Rumunii zbilansowały się ze spadkami w Bułgarii, Chorwacji i Grecji.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!