| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Przeważały wzrosty (01-05.12.2014)

W minionym tygodniu notowania zbóż na giełdach zazwyczaj wzrastały. Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext podrożała w skali tygodnia o 3,2% do 186,3 EUR/t, a na CBoT – o 6,7% do 220,4 USD/t – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Przeważały wzrosty (01-05.12.2014)

Notowania zbóż

W pierwszej połowie tygodnia wzrosty notowań związane były głównie z zapowiedziami wprowadzenia przez Rosję szeregu ograniczeń i kontroli jakości eksportowanego ziarna, które dotyczyły przede wszystkim pszenicy. Póki co, rosyjskie władze nie ogłosiły zamiaru zastosowania wyraźniejszych obostrzeń takich jak np. embargo na eksport, restrykcje na kwoty czy cła eksportowe. Pod koniec tygodnia napłynęły informacje o zwiększeniu przez Statistics Canada prognozy zbiorów pszenicy w tym kraju do 29,3 mln ton, z więc to zwyżka o 1,5 mln ton niż w poprzedniej ocenie. Polepsza się również sytuacja w Rosji. Uspokajająco podziałały także doniesienia o relatywnie dobrych prognozach dla ozimin na Ukrainie.

 

Wyniki ostatniego przetargu zorganizowanego przez GASC wskazują na osłabienie pozycji konkurencyjnej francuskiej pszenicy. Oferty francuskie wygrywały we wcześniejszych pięciu przetargach. W tym tygodniu Egipt zakupił 175 tys. ton pszenicy, przy czym 120 tys. ton ziarna pochodzącego z Rumunii oraz 55 tys. ton z Ukrainy. Wysyłki z Rumunii i Ukrainy były z kolei wspierane przez osłabienie walut obu krajów, tj. leja i hrywny.
 

Notowania zbóż
 

W omawianym tygodniu wspierająco na ceny giełdowe zbóż zarówno w UE oraz w USA mogły wpływać także korzystne wyniki eksportu. W Stanach tygodniowa sprzedaż pszenicy na rynki zagraniczne była na poziomie 319 tys. ton, tym samym zmieściła się w przedziale szacunków analityków, które wynosiły 300-500 tys. ton.

 

Wyjątkowo wysoki był tygodniowy wywóz kukurydzy, który był w granicy 1,17 mln ton, czyli znacznie przekraczający szacunki 600-800 tys. ton. Natomiast we Wspólnocie, w ostatnim tygodniu KE wydała pozwolenia na wysyłkę aż 729 tys. ton pszenicy i 95 tys. ton kukurydzy. Taki wynik tygodniowej sprzedaży pszenicy z UE należy uznać za bardzo wysoki.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: