| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Przeważały wzrosty (01-05.12.2014)

W minionym tygodniu notowania zbóż na giełdach zazwyczaj wzrastały. Pszenica w najbliższym kontrakcie na Euronext podrożała w skali tygodnia o 3,2% do 186,3 EUR/t, a na CBoT – o 6,7% do 220,4 USD/t – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż. Przeważały wzrosty (01-05.12.2014)

W odniesieniu do kukurydzy w najbliższym kontrakcie, ceny na CBoT zmalały minimalnie w obrębie ostatniego tygodnia o 0,6% do 148 USD/t, za to na Euronext zanotowano nawet 2,3% zwyżkę do 154,5 USD/t. Niemniej jednak, pomimo sporej produkcji i wysokich zapasów kukurydzy w USA, UE i na świecie jej ceny nie tylko drastycznie nie spadają pod presją podaży (CBoT), ale nawet się umacniają (Euronext).

 

Korzystnie na ceny kukurydzy w dalszym ciągu działają utrzymujące się szybkie tempo produkcji bioetanolu w USA. W ostatnim monitorowanym tygodniu amerykańska produkcja tego biopaliwa była na poziomie 962 tys. baryłek, a więc o 20 tys. baryłek mniej niż tydzień wcześniej, a więc nadal jest wysoki.
 

Ceny zbóż


Wspierająco na ceny kukurydzy w USA będzie działać również znaczny wywóz bioetanolu oraz aktualne korzystne ceny. Analitycy zastanawiają się jak długo potrwa tak imponujące tempo produkcji bioetanolu i wysokie notowania na chicagowskiej giełdzie. Następnym czynnikiem „zwyżkowym” w sezonie 2014/2015 jest rosnące zapotrzebowanie na kukurydzę na cele paszowe w krajach rozwijających się, a w szczególności w Chinach.

 

Sytuacja w Brazylii i Argentynie nadal jest relatywnie dobra, pomimo nieznacznych negatywnych korekt przewidywanej produkcji. Informa zmniejszyła prognozy zbiorów kukurydzy w Brazylii – z 69,7 mln ton do 68,7 mln ton. Oczekiwana produkcja tego gatunku w Argentynie została skorygowana w dół o 1 mln ton do 22 mln ton, a pszenicy z 12,6 mln ton do 12,5 mln ton. Ogólnie jednak pomimo utrzymującej się nadmiernej wilgotności w niektórych obszarach upraw zbożowych, perspektywy zbiorów w obu kluczowych krajach Ameryki Południowej ocenia się jako dobre. 



Tagi:
źródło: