Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Na giełdach wzrosty cen pszenicy, kukurydza coraz tańsza (14-18.07.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W minionym tygodniu w ujęciu tygodniowym zaobserwowano nieznaczny wzrost cen pszenicy na...

W minionym tygodniu w ujęciu tygodniowym zaobserwowano nieznaczny wzrost cen pszenicy na Euronext w najbliższym kontrakcie o 0,7% do 183 EUR/t – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny zbóż na CBoT


Wyraźniejsze zwyżki notowań pszenicy wystąpiły na CBoT. Tutaj pod koniec tygodnia pszenica w najbliższym kontrakcie kosztowała 202,4 USD/t, czyli o 2,6% więcej w odniesieniu do poprzedniego tygodnia. Taniała za to kukurydza. Zniżki cen tego gatunku były widoczne zarówno na Euronext, przy czym w najbliższym kontrakcie było to mniej o 0,7% do 169 EUR/t, jak i na CBoT.
 
Ostatnie wzrosty cen pszenicy mogą być odpowiedzią na niepokojące doniesienia o zaostrzeniu konfliktu na Ukrainie, co w rezultacie mogłoby wpłynąć na ewentualne perturbacje w transporcie zbóż z rejonu Morza Czarnego. Po zestrzeleniu przez terrorystów samolotu malezyjskich linii lotniczych zaostrzył się konflikt pomiędzy Rosją a Ukrainą. Wzrosło również prawdopodobieństwo dalszej jego eskalacji. Wraz z tym zwiększa się też zagrożenie pojawienia się utrudnień logistycznych w transporcie zbóż z krajów tego regionu.
 
Ukraina i Rosja są zaliczane do znaczących dostawców pszenicy, poza tym Ukraina zajmuje trzecią pozycję w eksporcie kukurydzy na świecie. Według prognoz USDA, w sezonie 2014/2015 wysyłka pszenicy z obu krajów ma osiągnąć 28,5 mln ton, co stanowiłoby blisko 20% globalnych dostaw pszenicy przewidzianych w tym sezonie wynoszących 151,7 mln ton.
 
Zdaniem analityków z australijskiego banku ANZ w Melbourne, światowy rynek zbożowy pozostanie w najbliższym czasie wyjątkowo wrażliwy na rozwój sytuacji na Ukrainie, w szczególności dotyczyć to będzie pszenicy.
 
Następnym czynnikiem, który mógł spowodować taki ruch cen, są nasilające się obawy o wpływ deszczowej aury w niektórych krajach zachodniej Europy na jakość ziarna pszenicy. Z drugiej jednak strony aktualne prognozy dla Unii Europejskiej nadal są bardzo optymistyczne.
 
Strategie Grains w lipcowym raporcie skorygowała w górę szacowaną wysokość unijnych zbiorów pszenicy miękkiej o 1,1 mln ton do 140,5 mln ton. Oznacza to poziom produkcji tego ziarna o 4% przekraczający zeszłoroczny wynik. Również wcześniejsze prognozy KE wskazywały na bardzo dobre zbiory pszenicy.
 
Z kolei w odniesieniu do notowań kukurydzy obserwujemy nadal pogłębianie się tendencji zniżkowej. Przewidywania dla Unii są bardzo optymistyczne. SG podwyższyło spodziewaną wysokość tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE z wcześniejszych 65,9 mln ton do 66,4 mln ton. W związku z tym zbiory przekroczą zeszłoroczny poziom o 3%.
 
Pod koniec tygodnia pojawiły się niepokojące doniesienia o strajkach w Rosario, paraliżujących eksport kukurydzy czy soi z Argentyny w najbardziej newralgicznym okresie. Jeśli stan ten będzie się utrzymywał, to może mieć wpływ na sytuację na globalnym rynku zbożowym.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany
 • Dopłaty do materiału siewnego kategorii kwalifikowany

  Na podstawie podsumowania przygotowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ze złożonych wniosków dotyczącego powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl