| Autor: redakcja1

Mniejsze zbiory pszenicy i kukurydzy przełożą się na znaczny spadek eksportu zbóż z Polski w sezonie 2015/2016

Przede wszystkim z uwagi na mniejszą produkcję pszenicy oraz kukurydzy w kraju, można spodziewać się w tym sezonie mniejszego eksportu pszenicy. Jak wynika z najnowszego raportu ”Strategie grains” będzie on niższy o 64 proc. - podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Mniejsze zbiory pszenicy i kukurydzy przełożą się na znaczny spadek eksportu zbóż z Polski w sezonie 2015/2016

Zbiory pszenicy w granicy 11 mln ton

Produkcja pszenicy w Polsce w br. wyniosła według wrześniowego szacunku GUS 10,9 mln t, a więc była o 0,7 mln t - 6 proc. mniejsza niż przed rokiem. Podobnie ocenia sytuację firma Tallage w swoim ostatnim raporcie „Strategie grains” z 19.11 br. Z kolei firma Sparks Polska przewiduje, że produkcja pszenicy w Polsce w br. wyniosła 11,2 mln t, a zatem to więcej niż GUS i Tallage. Jednakże Sparks szacował produkcję w 2014 r. w granicy 12,4 mln t, stąd obniżka w tym roku jest duża i wynosi 1,2 mln t - 10 proc. Wszystkie te ośrodki analityczne oczekują jednak spadku produkcji pszenicy w Polsce, choć warto pamiętać, że szacunki wielkość zbiorów 10,9-11,2 mln t są nadal wysokie, czyli to druga najwyższa w historii. Przed rokiem 2014 nigdy wcześniej w Polsce nie zebrano więcej niż 10 mln t ziarna tego gatunku - zauważają analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.

Znacznie mniej kukurydzy

Większa obniżka produkcji oczekiwana jest jednak w odniesieniu do kukurydzy. Szacowany spadek zbiorów w 2015 r. waha się pomiędzy 1,2 mln t (GUS) do 1,8 mln t (Sparks), a więc mniej wobec poprzedniego sezonu o 28 do 44 proc.  Nawet spora zmiana po stronie handlu zagranicznego, czyli dalsza zniżka eksportu i wzrost importu nie są w stanie zaradzić brakom podaży kukurydzy w zużyciu paszowym. W związku z tym, dostępność kukurydzy na pasze w sezonie 2015/2016 oraz prognozowane zwiększenie produkcji pasz przemysłowych spowoduje zwyżkę o 0,9-1,2 mln t zużycia na ten cel pszenicy.

Eksport pszenicy z Polski spadnie o ponad 60%

Mniejsze zbiory pszenicy oraz oczekiwane większe jej zużycie na cele paszowe pociągnie za sobą niższy eksport tego zboża w sezonie 2015/2016. W najnowszej prognozie eksperci Tallage zmniejszył przewidywania wysyłki pszenicy z Polski prawie o 300 tys. t do 1570 tys. t. Taki wynik oznaczałby zniżkę względem poprzedniego sezonu aż o 2730 tys. t - 64 proc. i była by to wielkość najmniejsza od sezonu 2012/2013. Poza tym autorzy tej prognozy oceniają, że sprzedaż pszenicy do pozostałych krajów UE wyniesie tylko 540 tys. t, tj. wielkością najniższą od sezonu 2011/2012. Jednakże, w ostatnich pięciu sezonach średnio do UE wywożono ponad 800 tys. t, a w ostatnich dwóch sezonach ponad 1000 tys. t.

W opinii ekspertów BGŻ BNP Paribas należy spodziewać się mniejszego spadku eksportu. Jeśli nie wydarzy się nic zaskakującego, wywóz pszenicy powinien wynieść 1,8-2,4 mln t. Ponadto, prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym sezonie okres nieco szybszej wysyłki za pośrednictwem portów morskich.  Oznacza to, że zapasy na koniec sezonu będą mniejsze niż prognozują eksperci Tallage, a bilans krajowy nieznacznie bardziej napięty.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!