| Autor: redakcja1

Rynek zbóż (październik 2013)

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem rynku zbóż w Polsce w październiku 2013 r., opracowanym w miesięcznym raporcie przez ekspertów Agencji Rynku Rolnego.

Rynek zbóż (październik 2013)
Prognozy amerykańskich i europejskich ośrodków analitycznych wskazują, że globalne zbiory zbóż w sezonie 2013/2014 będą rekordowo wysokie. Według szacunku USDA (United States Department of Agriculture z listopada 2013 roku) światowa produkcja zbóż z wykluczeniem ryżu w omawianym sezonie wyniesie 1,959 mld ton. Przy czym pszenicy będzie ponad 706 mln ton, a zbóż paszowych około 1,252 mld ton.
 
Będzie to zwyżka o 9,6% niż w poprzednim sezonie, kiedy w wyniku suszy sporo zmalała podaż zbóż m.in. z południowych rejonów Europy oraz z krajów WNP. W tym roku gospodarczym wzrost zbiorów odnotowano u większości światowych eksporterów, w tym również w UE oraz w WNP.
 
Zdaniem USDA, tegoroczne zbiory zbóż w krajach WNP wyniosły 190 mln ton, czyli były o 30% wyższe niż przed rokiem. W Rosji wzrost produkcji zbóż, w porównaniu do poprzedniego sezonu jest oceniany na 31%, na Ukrainie na 32%, a w Kazachstanie na 53%.
 
W Unii Europejskiej (UE-28) zbiory zbóż są prognozowane są na 302 mln ton, o ponad 22 mln ton więcej niż w 2012 r. , choć to o niecałe 15 mln ton mniej niż w rekordowych latach 2004 i 2008. Spośród krajów członkowskich UE minimalny wzrost produkcji zbóż wystąpił u największych unijnych eksporterów - w Niemczech o 4% i we Francji o 0,3%. W krajach UE, w których zboże jest zazwyczaj najtańsze, a więc na Węgrzech i w Rumunii wzrost zbiorów, po ubiegłorocznym spadku, jest przewidywany na 31% i 52%.
 
Analitycy USDA szacują, że tegoroczne dobre zbiory zbóż na świecie są o 36 mln ton wyższe od prognozowanego zapotrzebowania. W rezultacie ceny zbóż są sporo niższe niż przed rokiem. Ze względu na wzrost zapotrzebowania na zboże ze strony państw azjatyckich oraz Afryki Północnej, USDA ocenia, że eksport netto zbóż z UE może być większy niż w poprzednim sezonie, pomimo wzrostu konkurencji ze strony Rosji i Ukrainy.
 
W okresie trzech pierwszych miesięcy roku gospodarczego 2013/2014 z UE do krajów trzecich wyeksportowano 6,5 mln ton pszenicy zwyczajnej łącznie z mąką i kaszą.
 
Głównymi eksporterami pszenicy zwyczajnej były: Francja posiadająca 38% udziału, Rumunia - 26%, Niemcy - 15%, Bułgaria - 6%, Litwa - 5% oraz Polska - 3%. Najwięcej tego zboża zaimportowała: Algieria, Arabia Saudyjska, Korea Południowa, Egipt oraz Iran.
 
W tym okresie do krajów UE sprowadzono 0,4 mln ton pszenicy zwyczajnej. Znaczącymi importerami pszenicy w UE były: Włochy, Wielka Brytania, Grecja, Słowenia, Holandia i Hiszpania. Dostawcami tego zboża na rynek UE były przede wszystkim: Kanada, USA, Rosja, Serbia, Mołdawia, Kazachstan, Ukraina i Turcja.
 
W miesiącach lipiec – wrzesień 2013 r. unijną pszenicę durum wysyłał głównie Francja, Grecja, Hiszpania i Włochy. Zboże to wywożono przede wszystkim do Afryki Północnej i na Bliski Wschód. Jednocześnie Włochy i Belgia sporo tego zboża sprowadziły z Kanady, z USA i z Australii.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!