| Autor: redakcja1

Rynek zbóż w Polsce i na świecie (23.02-01.03.2015)

Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem rynku zbóż w dniach od 23 lutego do 1 marca 2015 roku w Polsce, przygotowanym przez Agencję Rynku Rolnego.

Rynek zbóż w Polsce i na świecie (23.02-01.03.2015)

Ceny pszenicy

Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w dniach 23.02–1.03.2015 r. za pszenicę konsumpcyjną średnio w kraju płacono 733 zł/t, a więc to o 0,5% mniej niż w poprzednim tygodniu. Cena ta była mniejsza o 2% od notowanej miesiąc wcześniej i o 4% niż przed rokiem. W obrębie roku większą niż w Polsce obniżkę cen pszenicy konsumpcyjnej odnotowano m.in. we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii oraz w Bułgarii.

 

Ceny żyta

Przeciętna cena skupu żyta konsumpcyjnego ukształtowała się w granicy 519 zł/t, a więc to taniej o 2% niż tydzień wcześniej i o 4% niż przed miesiącem. W porównaniu z cenami sprzed roku żyto kosztowało mniej o 7%.


Ceny zbóż - czytaj więcej
 

Ceny jęczmienia

Średnia cena skupu jęczmienia paszowego, w odniesieniu do poprzedniego tygodnia zmalała o 3% do 613 zł/t. Było to mniej o 1% niż przed miesiącem i o 19% niż rok wcześniej. Niższe niż w Polsce ceny jęczmienia paszowego notowano m.in. w Czechach, w Rumunii i na Węgrzech.

Ceny kukurydzy

Po zniżce w poprzednim tygodniu, krajowe ceny kukurydzy w końcu lutego wzrosły. Przeciętna cena tego zboża wynosiła 597 zł/t i była większa o 1% niż w poprzednim tygodniu i o 2% niż miesiąc wcześniej. Zboże to było jednak o 10% tańsze niż w analogicznym okresie 2014 r. W odniesieniu do notowań sprzed roku bardziej niż w Polsce ceny kukurydzy spadły m.in. we Francji, na Węgrzech, we Włoszech i na Słowacji.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!