Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rynek zbóż w Polsce i na świecie (28.07-03.08.2014)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Przedstawiamy cotygodniowe podsumowanie rynku zbóż w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2014 w...

Przedstawiamy cotygodniowe podsumowanie rynku zbóż w dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2014 w Polsce, przygotowane przez Agencję Rynku Rolnego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny zbóż w Polsce

W dniach od 28 lipca do 3 sierpnia 2014 roku rosnąca podaż ziarna z tegorocznych zbiorów przyczyniła się do spadku cen pszenicy i jęczmienia. Z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW wynika, że na przełomie lipca i sierpnia za pszenicę konsumpcyjną płacono przeciętnie 669 zł/t, czyli o 1% mniej w ujęciu tygodniowym. Jednocześnie ziarno to było o 13% tańsze niż miesiąc wcześniej oraz o 4% tańsze niż przed rokiem.
 
W omawianym czasie średnia cena jęczmienia paszowego w Polsce spadła o 1% wobec notowań sprzed tygodnia i wyniosła 545 zł/t. Była także o 13% niższa niż przed miesiącem oraz o 19% niższa niż w tym samym okresie roku poprzedniego.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
Natomiast ceny żyta konsumpcyjnego po pięciotygodniowym spadku zwiększyły do 489 zł/t. Oznacza to wzrost w relacji tygodniowej o 1%, ale jednocześnie spadek o 11% w ciągu miesiąca. W odniesieniu do cen sprzed roku żyto było o 21% droższe.
 
Wzrostowa tendencja cen utrzymuje się w obrębie kukurydzy. Wobec poprzedniego tygodnia notowania tego zboża wzrosły o 1% kształtując się na poziomie 765 zł/t. Przeciętna cena była także o 5% wyższa w relacji miesięcznej, ale w porównaniu z rokiem poprzednim spadła o 9%.

Ceny zbóż na giełdach

W 31. tygodniu 2-14 roku przeciętna cena pszenicy konsumpcyjnej była niższa w ujęciu tygodniowym o 5% i wyniosła 648 zł/t. Nabywców znalazła również pszenica paszowa za 646 zł/t oraz jęczmień paszowy – 525 zł/t.
 
Notowania zbóż - zobacz więcej
 
Z kolei w okresie od 4 do 6 sierpnia 2014 roku na giełdach krajowych odnotowano dalszy spadek średnich ofertowych cen większości zbóż. Niemniej, podrożało, podobnie jak w skupie, żyto konsumpcyjne. Jednocześnie ceny oferowanych zbóż oscylowały w granicach: pszenica konsumpcyjna 640-750 zł/t, pszenica paszowa 560-650 zł/t, żyto konsumpcyjne 525-600 zł/t, jęczmień paszowy 500-590 zł/t i kukurydza 690-780 zł/t.

Rynek zbóż na giełdach zagranicznych

W ostatnich dniach lipca 2014 roku na monitorowanych giełdach zagranicznych przeważały spadki cen zbóż podstawowych. 31 lipca na giełdach Europy Zachodniej notowania pszenicy konsumpcyjnej kształtowały się na poziomie o 4-5% niższym niż przed tygodniem, a na Ukrainie o 1% niższym. Jednocześnie na giełdach w Stanach Zjednoczonych dalszemu obniżeniu uległa pszenica SRW, Nr 2. Ceny pszenicy HRW, Nr 1 utrzymała się natomiast na podobnym poziomie co przed tygodniem.
 
W relacji tygodniowej, cena jęczmienia paszowego na giełdach w Niemczech obniżyła się o 2%, a we Francji o 4%, natomiast w USA nie uległa zmianie. Z kolei giełdowa cena kukurydzy we Francji była o 4% wyższa niż przed tygodniem, a w Argentynie o – 3%. W tym czasie w Stanach Zjednoczonych cena tego ziarna nieznacznie spadła, bo o 0,2%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Krótsze terminy stosowania nawozów
 • Krótsze terminy stosowania nawozów

  Wiele sygnałów wskazuje na to, iż Prezes Rady Ministrów jeszcze przed wakacjami podpisze rozporządzenie z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu...
 • Wymiana handlowo-spożywcza wśród mundialowych rywali Polaków
 • Wymiana handlowo-spożywcza wśród mundialowych rywali Polaków

  Eksport produktów rolno-spożywczych z Polski do naszych grupowych rywali (Senegalu, Kolumbii i Japonii) z tegorocznego Mundialu w Rosji jest nieznaczny. W 2017 roku łączna wartość eksportu...
 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl