| Autor: mikolaj

Sytuacja na Ukrainie nadaje ton cenom zbóż (3.09.2014 r.)

Prezydenci Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenko i Władimir Putin, porozumieli się w sprawie stałego zawieszenia broni w Donbasie na wschodzie Ukrainy – jest to informacja ze środy rano, więc nie miała wpływu na wczorajsze notowania. Ok. godziny 11 pojawiło się sprostowanie służby prasowej prezydenta Ukrainy, że szef państwa ukraińskiego i prezydent Rosji porozumieli się o sposobach osiągnięcia zawieszenia broni w Donbasie, a nie w sprawie stałego rozejmu, jak przekazały początkowo.

Sytuacja na Ukrainie nadaje ton cenom zbóż (3.09.2014 r.)

W środę przed południem kontrakty zbożowe i rzepak na Matif oraz kontrakty amerykańskie (rynek elektroniczny) zdecydowanie tracą na wartości pod wpływem dobrych informacji płynących z Ukrainy. We wtorek najbliższe serie na amerykańską pszenicę i kukurydzę notowane na CBoT potaniały o 1-1,2%.

Podobne przeceny miały miejsce także w piątek przed długim weekendem (w poniedziałek w USA był dzień wolny od pracy). Patrząc z dłuższej perspektywy, pszenica i kukurydza poruszają się na giełdzie w Chicago od ostatniego tygodnia lipca w trendzie bocznym w pobliżu wieloletnich minimów. Na giełdzie Matif w tym czasie kukurydza, powoli ale systematycznie, tanieje i dopiero kilka ostatnich sesji przyniosło stabilizację przy 4-letnich minimach - nieco ponad 150 eur/t. Unijna pszenica ma za sobą 2-tygodniową lekką korektę notowań w górę (druga połowa sierpnia). Ostatnie trzy sesje przyniosły delikatne spadki. Aktualnie pszenica na Matif (seria najbliższa) znajduje się tylko kilka euro powyżej wieloletnich minimów z przełomu lipiec/sierpień (170,5 eur/t w cenie zamknięcia). Są to poziomy cen niewidziane od lipca 2010 roku.

We wtorek (zwykle w poniedziałek) na rynku amerykańskim publikowane były cotygodniowe raporty na temat sprzedaży eksportowej (załadunki) oraz kondycji i postępu upraw (już po sesji amerykańskiej).

Kondycja amerykańskiej kukurydzy poprawiła się w ostatnim tygodniu. Wskaźnik Brugler500 wzrósł o 2 punkty do 387 pkt i jest najwyższy od 1994 roku, kiedy to wyniósł 402 pkt. Zgodnie z oczekiwaniami (deszczowa pogoda) pogarsza się stan pszenicy jarej w USA, rosną też opóźnienia w zbiorach. Do tej pory zebrano tylko pszenicę z 38% areału (najmniej w historii) w porównaniu ze średnią (5-letnią) 65%.

W przypadku soi wskaźniki stanu upraw są obecnie rekordowo wysokie dla tej pory roku, wskaźnik Brugler500 wzrósł o 4 punkty do 383 pkt. Dane te podsycają oczekiwania na kolejny wzrost prognoz amerykańskiej produkcji soi i kukurydzy (i tak już rekordowej) we wrześniowym raporcie USDA.

Wczoraj Egipt ogłosił kolejny przetarg na zakup pszenicy, rozstrzygnięcie nastąpi dzisiaj. Dotąd amerykańska i unijna pszenica przegrywały z dostawcami z Basenu Morza Czarnego.


Ceny zbóż
 

Notowania zbóż i oleistych

 

Zamknięcie notowań futures – wtorek 2.09.2014:

Matif - pszenica (listopad-14): 173,5 eur/t / -0,25 eur/t (-0,1%);
Matif - kukurydza (listopad-14): 151,25 eur/t / -0,5 eur/t (-0,3%);
Matif – rzepak (listopad-14): 326,5 eur/t / +3,0 eur/t (+0,9%);

CBoT – pszenica (wrzesień-14): 199,8 usd/t / -2,5 usd/t (-1,2%);
CBoT – kukurydza (wrzesień-14): 140,0 usd/t / -1,3 usd/t (-0,95%);
CBoT – soja (wrzesień-14): 403,4 usd/t / +2,9 usd/t (+0,7%); serie na nowe zbiory zamknęły dzień na 0,7-0,8% plusie;

Winnipeg – canola (listopad-14): 424,5 cad/t / +4,7 cad/t (+1,1%).

Notowania zbóż


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!