| Autor: redakcja1

Szacunek zbiorów polskich zbóż

Wyjątkowo częste opady deszczu w czerwcu i lipcu zapewniły dobre uwilgotnienie gleby i miały sprzyjający wpływ na wypełnienie ziarna zbóż, podnosząc jednocześnie ich potencjał produkcyjny.

Szacunek zbiorów polskich zbóż
Lokalnie w pierwszej dekadzie lipca bieżącego roku rozpoczęto żniwa jęczmienia ozimego, a w drugiej dekadzie miesiąca obserwowano koszenie pojedynczych plantacji żyta. Prace żniwne powszechnie prowadzono w pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. Ciepła, słoneczna i raczej bezdeszczowa pogoda w pierwszej połowie sierpnia sprzyjała przeprowadzaniu żniw. Do końca sierpnia na obszarze całego kraju zakończono żniwa zbóż ozimych i jarych.
 
Na podstawie prowadzonych szacunków, ocenia się, że areał uprawy zbóż ogółem w 2020 r. wyniosła 7,9 mln ha, w tym obszar zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi - 7,2 mln ha, z tego:
  • pszenicy - 2,5 mln ha,
  • żyta - 1 mln ha,
  • jęczmienia - 1 mln ha,
  • owsa - 0,5 mln ha,
  • pszenżyta - 1,3 mln ha,
  • mieszanek zbożowych - 1 mln ha.
Przewiduje się, że plony zbóż łącznie wyniosą 42,3 dt/ha, a więc więcej o 5,6 dt/ha - 15% w porównaniu z ubiegłorocznymi, a plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 40,2 dt/ha, tj. w odniesieniu do zeszłorocznych to wzrost o 5,0 dt/ha - 14%.
 
Plony zbóż ozimych wraz z ozimymi mieszankami zbożowymi oszacowano na wyższe o 4,7 dt/ha - 12% do 44 dt/ha.
 
Plony zbóż jarych razem z jarymi mieszankami zbożowymi oceniono na 34,1 dt/ha, czyli więcej o 5,4 dt/ha - 19% od plonów zeszłorocznych.
 
Zbiory zbóż ogółem ocenia się na 33,3 mln t, a zatem o 4,3 mln t – 15% więcej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych.
 
Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi przewiduje się na 28,9 mln t, tj. wzrost o 3,8 mln t - 15%.
 
Zbiory zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi oceniono na 19,4 mln t, a więc to więcej o 2,1 mln t - 12% w porównaniu z ubiegłorocznymi, a zbiory zbóż jarych wraz z jarymi mieszankami zbożowymi wyszacowano na 9,6 mln t, tj. o 1,7 mln t - 21% więcej w odniesieniu do zbiorów zeszłorocznych.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!