Agencja 4.0. Nowe technologie w ARiMR

Agencja 4.0. – to nazwa strategii cyfryzacji procesów konsekwentnie realizowanej w ostatnich latach przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jej efektem jest tworzenie technologicznych rozwiązań, które usprawniają i przyspieszają pracę ARiMR, a rolnikom pozwalają oszczędzić czas na załatwianie spraw urzędowych.

Agencja 4.0. Nowe technologie w ARiMR
Kolejnym innowacyjnym projektem stworzonym przez ARiMR jest aplikacja mobilna na smartfony dla rolników. Umożliwia ona dwukierunkowy kontakt rolnika i Agencji. Decyzję czy z niej korzystać, czy nie, ARiMR pozostawia rolnikowi, czyli jej posiadanie jest dobrowolne. Jednak wykorzystanie tego cyfrowego narzędzia stwarza wiele możliwości i uproszczeń. Za pomocą aplikacji rolnik może przesłać do ARiMR wymagane przez nią fotografie dokumentów lub zdjęcia swoich gruntów i upraw potrzebne np. do weryfikacji wniosku o dopłaty obszarowe. Obsługa tego programu nie jest skomplikowana. Rolnik otrzymuje na smartfona, działającego w systemie Android i iOS, informację od ARiMR o potrzebie np. wykonania zdjęcia działki. Następnie loguje się do aplikacji, wchodzi w przesłane mu przez pracownika ARiMR zadanie, w ramach którego został poproszony o wykonanie zdjęcia. W zadaniu znajduje się szczegółowa instrukcja, co za pośrednictwem telefonu ma sfotografować, ile zdjęć zrobić, z jakiego miejsca na polu i w jakim kierunku ma wykonać fotografię, która jest geotagowana, czyli zawiera dane o współrzędnych geograficznych. Na koniec zrobione przez siebie zdjęcia rolnik przesyła za pośrednictwem aplikacji do Agencji, gdzie następuje ocena poprawności ich wykonania. 
Dzięki temu rozwiązaniu zbędne stają się papierowe pisma i wezwania, jak i odpowiedzi na nie lub osobiste stawienie się rolnika w urzędzie, czy też konieczność przeprowadzenia w gospodarstwie kontroli na miejscu. Skraca się zatem czas obiegu korespondencji, a tym samym załatwienia sprawy przez rolnika w ARiMR. 
 
Nowym technologicznym rozwiązaniem wykorzystywanym w ARiMR jest również moduł eLZP. Jest to system, który pozwala drogą elektroniczną przesłać z biur powiatowych do centrali ARiMR zautoryzowane listy zleceń płatności dla dopłat bezpośrednich i obszarowych PROW. Przed jego wdrożeniem zatwierdzone podpisem listy zleceń płatności dla dopłat i towarzyszące im dokumenty były drukowane przez pracownika biura powiatowego ARiMR, a następnie wysyłane za pośrednictwem poczty do centrali Agencji. Dopiero po ich otrzymaniu i wprowadzeniu do systemu księgowego departament ten mógł uruchomić procedurę wypłaty rolnikom dopłat bezpośrednich i obszarowych. Teraz ten cały proces odbywa się drogą elektroniczną za pośrednictwem modułu eLZP. 
System przeszedł pozytywnie test podczas ubiegłorocznej kampanii dopłat, która została zrealizowana w jeszcze szybszym tempie niż poprzednie.  


Tagi:
źródło: