BGŻ: Ceny nieruchomości rolnych w 2013 r.

W 2013 roku nastąpiło wyhamowanie cen ziemi w transakcjach zawieranych pomiędzy rolnikami do poziomu 3,5% r/r. Jak podaje Bank BGŻ przeciętnie ceny osiągały poziom 26 339 zł/ha, a skala rocznego przyrostu cen była istotnie niższa od dynamik notowanych w latach najsilniejszego wzrostu tj. 2007-2008 (ceny rocznie rosły o ok. 30%).

BGŻ: Ceny nieruchomości rolnych w 2013 r.
Regionalne dysproporcje cen ziemi - główne determinanty

Poprawa opłacalności produkcji rolnej (w tym istotny wzrost cen żywności) jest głównym czynnikiem determinującym wzrost cen ziemi rolnej w ostatnich latach w Polsce. Tym samym regionalne dysproporcje powiązane są m.in. z intensyfikacją hodowli trzody chlewnej (wsp. korelacji = 83,7%). Jednocześnie nie bez znaczenia dla popytu na ziemię ma intensyfikacja wysoko towarowych gospodarstw rolnych. Istnieje silna dodatnia korelacja pomiędzy ceną ziemi rolnej a liczbą gospodarstw rolnych osiągających przychody powyżej 40 ESU (wsp. korelacji = 72,6%).

Biorąc pod uwagę ww. czynniki w dalszym ciągu w obrocie międzysąsiedzkim najwyższe średnie ceny sprzedaży w okresie Q1-Q3 2013 r. osiągnęły grunty rolne zlokalizowane na terenach woj. wielkopolskiego (36,3 tys. zł/ha) oraz kujawsko-pomorskiego (36,1 tys. zł/ha). Natomiast najtańsze ziemie w Q1-Q3 2013 r. zlokalizowane były w woj. podkarpackim (ok. 16,6 tys. zł/ha) i woj. lubuskim (ok. 17,4 tys. zł/ha).

Zdaniem analitków Banku należy jednak pamiętać, że siła powiazania cen ziemi z ww. czynnikami była w ostatnich latach zmniejszana poprzez istotny wzrost popytu na ziemię niezwiązany bezpośrednio z produkcją rolną (np. wykup działek pod liczne inwestycje infrastrukturalne).

Ceny ziemi rolnej a działek budowlanych

Wzrost cen ziemi rolnej w ostatnich latach jest również powiązany z zakupami inwestycyjnymi nie związanymi bezpośrednio z działalnością rolną. Część transakcji na tym rynku zawierana była celem przekształcenia ziemi rolnej w budowlaną i jej dalszą odsprzedażą. Tego typu zakupy inwestycyjne były szczególnie popularne w dużych miastach i na ich obrzeżach oraz w tych regionach Polski gdzie występował silny rozwój infrastruktury drogowej i energii wiatrowej. Różnice w przeciętnej cenie obu typów działek są bardzo duże, tym samym przestrzeń do potencjalnych zysków jeszcze występuje, a od początku 2009 r. proces jej przekształcania jest nieco uproszczony (m.in. wszystkie działki rolne w granicach miasta zostały z mocy prawa odrolnione, a prawo pierwokupu ziemi przez ANR podwyższono do działek > 5 ha).

Regionalne zróżnicowanie cen ziemi rolnej względem budowlanej, pokazuje ujemną zależność dla większej części województw. Na typowo rolniczych terenach Polski, gdzie dominują wysoko towarowe gospodarstwa rolne a cena ziemi rolnej jest bardzo wysoka, w przeciwieństwie zaś do cen działek budowlanych, które przeciętne są niższe na tle średniej krajowej.

Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie transakcje gwarantują pewny i szybki zysk, co więcej nie wszystkie nieruchomości można przekształcić z rolnych na budowlane (decydujący jest m.in. plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu). Rynek działek budowlanych walczy w dalszym ciągu ze spadkową presją na ceny, choć już w II połowie 2013 r. były odnotowane pierwsze symptomy zakupów ziemi przez deweloperów.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: