| Autor: redakcja1

Umacniająca się polska waluta może zaszkodzić eksporterom produktów rolno–spożywczych

Rosyjskie embargo jest jednym z czynników, który przyczynił się do dynamicznego poszukiwania nowych rynków zbytu dla polskich towarów rolno-spożywczych, które mają się coraz lepiej na egzotycznych rynkach całego globu.

Umacniająca się polska waluta może zaszkodzić eksporterom produktów rolno–spożywczych

Eksport produktów rolno-spożywczych z Polski

Aktualnie aż 30 proc. polskiej żywności wysyła się do ponad 170 krajów świata. Wzrost współpracy z zagranicznymi podmiotami to wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw, które powinny pamiętać o ochronie swojej marży oraz obronie przed zmiennością cen. Niestety, większość polskich eksporterów i importerów w dalszym ciągu nie zabezpiecza się przed ryzykiem kursowym.

Branża rolno-spożywcza jest teraz jedną z najważniejszych i najprężniej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Dzięki stałemu rozwojowi sektora, Polska weszła do czołówki europejskich producentów żywności. Niemniej jednak kierunki dostaw w ostatnich latach ulegają dywersyfikacji: polscy producenci coraz chętniej wywożą na rynki bliskowschodnie czy azjatyckie.

Niedawno wydany raport Centrum Kompetencji PUŁAWY: „Polska atrakcyjnym producentem i dostawcą żywności” wskazuje, że Polska ma potencjał, aby stać się europejskim centrum produkcji i przetwórstwa żywności. Wśród naszych partnerów handlowych największą zwyżkę wartości eksportu w I półroczu 2015 r. w odniesieniu do porównywalnego okresu poprzedniego roku, zaobserwowanego w handlu z Egiptem.

Dostawy do tego państwa zwiększyła się ponad trzykrotnie do 126 mln euro. Bardzo dobre wyniki osiągnęła sprzedaż, w tym przede wszystkim pszenicy, do Kenii, Sudanu czy Tanzanii. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odnotowało także wysokie zwyżki dla wywozu do Kanady o 63% w skali roku, Chorwacji o 57%, Wietnamu o 57%, Republiki Korei o 45%, Izraela o 36%, czy Maroka o 26%.

Głównymi towarami jakie są wywożone na zagraniczne rynki są mięso drobiowe, czekolada i przetwory zawierające kakao, wyroby piekarnicze, wołowina, wieprzowina, syropy cukrowe, ryby wędzone, sery i twarogi, pozostałe przetworzone i konserwowane mięso, kawa, soki owocowe oraz mrożone owoce.


Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!