| Autor: redakcja1

W styczniu odnotowano spadek cen skupu mleka i zbytu przetworów mlecznych

Na rynku krajowym w styczniu br. odnotowano obniżkę cen skupu mleka oraz cen zbytu przetworów mlecznych. Ceny skupu, po trwających od lipca do grudnia 2016 r. wzrostach, w styczniu br. zmniejszyły się do 132,03 zł/hl, a więc o 2,9% w porównaniu z grudniem, przy wyższych dostawach mleka o 3,4% do 921,6 mln l. W porównaniu ze styczniem 2016 r. skup był o 3,9% większy, a ceny mleka o 18,1% wyższe.

W styczniu odnotowano spadek cen skupu mleka i zbytu przetworów mlecznych

Rynek mleka i jego produktów w Polsce

Zwyżka cen skupu i poprawa rentowności produkcji mleka w drugiej połowie 2016 r. wpłynęły na znaczny wzrost targowiskowych cen jałówek 1-rocznych. W styczniu podrożały one o 28,8% w skali miesiąca i o 32,2% w ujęciu roku do rekordowego poziomu 2550 zł/szt. Ceny krów dojnych wzrosły o 4,3% w odniesieniu do grudnia, ale były o 0,8% mniejsze w relacji rocznej i wyniosły 3089 zł/szt.
 
Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, w styczniu ceny zbytu trwałych produktów mlecznych obejmujących masło, mleko w proszku, mleko zagęszczone i suszoną serwatkę były o 2,4% niższe niż w grudniu.
 
W ocenie Jadwigi Seremak-Bulge i Teresy Zdziarskiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, poziom cen serów i twarogów zmniejszył się o 0,8%, a świeżych przetworów mlecznych, czyli mleka spożywczego, jogurtu naturalnego, kefiru oraz śmietany i śmietanki o 2,8%. W lutym odnotowano dalsze zniżki cen zbytu trwałych i świeżych produktów mlecznych odpowiednio o 3,1 i 0,9%, przy 0,3% wzroście cen serów i twarogów.
 
Zwyżka skupu mleka w 2016 r. o 2,3% w porównaniu z 2015 r. umożliwiła zakładom mleczarskim wzrost produkcji większości grup asortymentowych przetworów mlecznych, pod wpływem dużego eksportu i wyższej krajowej konsumpcji. Wyraźnie zwiększono produkcję serów pleśniowych, tartych i proszkowanych o 10%, w tym o 27% w II półroczu, przy wzroście produkcji twarogów, serów dojrzewających i topionych o 5-6%. Równocześnie znacznie zwiększyła się produkcja wyrobów seropodobnych wytwarzanych z białka mleka z dodatkiem tłuszczów roślinnych o 32%.
 
Produkcja masła i tłuszczów mlecznych zwyżkowała o 7%, fermentowanych napojów mlecznych innych niż jogurty o 8%, przetworzonego mleka płynnego, w sumie z mlekiem „przerzutowym”, tj. odsprzedawanym innym mleczarniom do dalszego przerobu o 5%, a serwatki o 2%.
 
Obniżono z kolei produkcję mleka zagęszczonego o 18%, pełnego mleka w proszku o 12%, jogurtów o 7% oraz śmietany i chudego proszku mlecznego o 2-3%, ze względu na sporo niższą niż w 2015 r. sprzedaż tych artykułów za granicę. O spadku produkcji chudego i pełnego mleka w proszku w całym 2016 r. zadecydowało ograniczenie ich wytwarzania w II półroczu o 20-30% w relacji do II półrocza 2015 r.


Tagi:
źródło: