Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Skup mleka oraz jego przetwórstwo w Polsce (XII 2013)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W grudniu 2013 roku notowano kolejny wzrost dynamiki wzrostu skupu mleka w Polsce –...

W grudniu 2013 roku notowano kolejny wzrost dynamiki wzrostu skupu mleka w Polsce – poinformował Bank BGŻ.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w ostatnim miesiącu 2013 roku dostawy mleka do mleczarni wyniosły 786,5 mln litrów, czyli były o ponad 6% wyższe w ciągu roku. W pierwszym półroczu ubiegłego roku towarowa produkcja mleka była o około 2% niższa niż w analogicznym okresie 2012 roku.
 
Ze wstępnych danych wynika, że łączny skup mleka odnotowany w 2013 roku ukształtował się na poziomie 9587,0 mln litrów, czyli o niespełna 1% wyższym w relacji rocznej.
 
Natomiast informacje ARR wskazują, że w okresie od kwietnia do końca listopada 2013 roku ogółem skup tego surowca był o 0,6% wyższy niż w tym samym czasie sezonu 2012/2013. Biorąc pod uwagę znaczne przyspieszenie dynamiki wzrostu dostaw mleka, przekroczenie kwoty mlecznej w bieżącym sezonie wydaje się bardzo realne. Pod znakiem zapytania pozostaje natomiast kwestia jego wysokości. Według analityków Banku BGŻ wyniesie ona najprawdopodobniej od 1,5% do 2,0%.
 
Pomimo wyższego skupu mleka w 2013 roku wobec danych z 2012 roku, zmalała produkcja większości przetworów mleczarskich w Polsce. W zakładach mleczarskich zatrudniających więcej niż 49 osób, znacznie więcej wyprodukowano mleka płynnego, tj. o 14% więcej w ujęciu rocznym, dzięki czemu osiągnięto poziom wytwórstwa 2928,7 mln litrów, a także serów świeżych – o ponad 6% r/r do 400 tys. ton, Natomiast produkcja masła ukształtowała się na poziomie zbliżonym do 2012 roku, tj. 171 tys. ton.
 
W pozostałych przypadkach odnotowano malejące dynamiki. W największym stopniu spadła produkcja śmietany – o ponad 7% do 208,6 mln litrów, a także mleka w proszku – o ponad 5% do 141 tys. ton. Pomimo dobrej koniunktury na rynku serów dojrzewających, także tutaj nastąpił spadek produkcji, choć nieznaczny – o 0,3% do 305 tys. ton. Niemniej, w ostatnich miesiącach powyższe tendencje uległy odwróceniu. W samym grudniu zakłady mleczarskie wyprodukowały o 27% więcej mleka w proszku niż rok wcześniej, a także o 8% więcej serów.
 
Jak wynika z szacunków analityków Banku BGŻ, w bieżącym roku wzrośnie również przerób mleka, ale tylko nieznacznie. Będzie to wynikało zwłaszcza z problemów z dostępem do surowca ze względu na osiągnięcie limitu wyznaczonego przez kwotę mleczną. Dodatkowo, przewiduje się, iż wzrost notowany będzie również w obrębie zapotrzebowania eksportowego. Niemniej, jak prognozują specjaliści z BGŻ – wymiana handlowa z za granicą będzie rosła także w bieżącym roku.
 
Jak podają eksperci, ożywienie gospodarcze w Polsce może przełożyć się na wzrost popytu na część artykułów mlecznych, zwłaszcza w przypadku galanterii mlecznej. W 2013 roku produkcja jogurtów wyniosła 430,8 mln litrów, co oznacza, że była o 4% niższa.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl