| Autor: redakcja11

W 2017 r. dostawy mleka powinny zmniejszyć się

Jak wynika z najnowszych szacunków Komisji Europejskiej zaprezentowanych w jesiennym „Short term outlook“ w drugiej połowie 2016 r. dostawy mleka w Unii Europejskiej będą mniejsze o 2% niż w analogicznym okresie przed rokiem, podczas gdy w pierwszym półroczu br. zwiększyły się one o 3%. W rezultacie w 2016 r. dostawy mleka w UE wzrosną o 0,6% do 153,2 mln ton.

W 2017 r. dostawy mleka powinny zmniejszyć się

Skup mleka

Jak podkreślają specjaliści KE spadek dostaw mleka w drugiej połowie roku będzie związany z większymi ubojami krów w Unii oraz z programem zachęcającym do obniżenia poziomu dostaw mleka.

 

W I półroczu br. uboje krów w UE-15 były większe o 6% a w UE-N13 o 16% niż w porównywalnym okresie przed rokiem. W efekcie przewiduje się, że w grudniu 2016 r. pogłowie krów w UE-15 zmniejszy się o 0,6% (r/r) a w UE-N13 spadek ten będzie głębszy i wyniesie 3,5% (r/r).

 

Eksperci Banku BGŻ BNP Paribas zauważają, że unijni producenci, w ramach programu zachęcającego do obniżenia produkcji mleka zadeklarowali, że w ostatnim kwartale br. zmniejszą produkcję o 1,06 mln t. Tym samym jeżeli tak się stanie, to miało by to wpływ na 2,9% spadek produkcji w ostatnim kwartale.

 

Według oczekiwań KE, w 2017 r. dynamika wzrostu dostaw ma być nieznacznie słabsza niż w 2016 r. i ma wynieść 0,5%. Należy jednak pamiętać, że pod koniec 2015 r. skup mleka w UE był wyjątkowo wysoki i po części program zachęcający do obniżenia produkcji mleka w ostatnim kw. br. może też być dla producentów dobrą okazją do wymiany stada, co prawdopodobnie przełoży się na większą produkcję mleka niż prognozują tego eksperci KE.  Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!