Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Przez rok produkcja drobiu w Polsce wzrosła o jedną czwartą

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Utrzymuje się silna wzrostowa dynamika produkcji mięsa drobiowego. Jak zauważa Grzegorz...

Utrzymuje się silna wzrostowa dynamika produkcji mięsa drobiowego. Jak zauważa Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w sierpniu br. zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników wytworzyły ok. 206 tys. ton tego mięsa, czyli o 2,5% więcej niż przed miesiącem i o 24,8%, tj. o 41 tys. ton niż przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Produkcja drobiu w Polsce

Produkcja przemysłowa mięsa drobiowego w średnich i dużych zakładach wzrosła w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. o ok. 236 tys. ton, a zatem o ponad 17% w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Sprzedaż zagraniczna pozostaje podstawowym stymulatorem rozwoju produkcji i całej branży drobiarskiej. Szybkiej dynamice zwyżki eksportu drobiu z Polski sprzyjały realizowane programy promocyjne, współfinansowane ze środków UE. W lipcu 2016 r. sprzedano za granicę aż o 5,9%, tj. o ok. 4 tys. ton więcej mięsa drobiowego niż w zeszłym roku, Import mięsa drobiowego zwiększył się o 16,7% w relacji rocznej i o 30,9% w porównaniu z czerwcem br. W pierwszych siedmiu miesiącach 2016 r. w sumie wysyłki mięsa drobiowego wzrosły o 15,7%, czyli o ok. 73,6 tys. ton, jednak import był większy o 6,2% tj. o 1,3 tys. ton. Eksport stanowił ok. 34% przemysłowej produkcji mięsa drobiowego wytwarzanej w średnich i dużych zakładach przemysłowych.

Ceny drobiu

W ciągu ośmiu miesięcy 2016 r. nieznacznie spadły koszty paszowe w chowie drobiu rzeźnego. Pełnoporcjowe mieszanki pasz dla kurcząt potaniały o 0,3% w stosunku do tego samego okresu przed rokiem, natomiast dla indyków o 1,7%. W sierpniu br., w odniesieniu do sierpnia 2015 r., pasze dla kurcząt były średnio o 0,9% droższe, a dla indyków o 0,2% tańsze. W analizowanym czasie ceny skupu kurcząt obniżyły się o 4,3%, a indyków o 8,5% w relacji rok do roku. Z kolei we wrześniu ceny skupu kurcząt straciły na wartości 0,6% w ujęciu miesięcznym i o 4,3% w ujęciu rocznym. Ceny skupu indyków rzeźnych były mniejsze o 4,5% wobec ubiegłego miesiąca i o 5,6% w porównaniu z rokiem poprzednim. Wiąże się to z dużą podażą drobiu rzeźnego. Przeciętna relacja cen żywiec/pasza wyniosła w okresie pierwszych ośmiu miesięcy 2016 r. na rynku kurcząt 2,61 względem 2,73 przed rokiem, a na rynku indyków 4,09 wobec 4,40.

 

Jednocześnie w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku opłacalność produkcji kurcząt i indyków znacząco pogorszyła się, a na rynku kurcząt relacja cen żywiec/pasza spadła prawie do poziomu granicznego. Ponadto na rynku indyków, mimo pogorszenia, stosunek ten nadal zapewnia rentowność chowu.

 

Jak wynika z danych GUS, miesięczna konsumpcja mięsa drobiowego na jednego mieszkańca w gospodarstwach domowych wyniosła w pierwszym kwartale br. 1,55 kg i tym samym była o 0,6% większa niż w roku poprzednim. Natomiast konsumpcja bezpośrednia wędlin drobiowych nie zmieniła się i wyniosła 0,18 kg na mieszkańca. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Koszty paszowe w hodowli kurcząt pozostały niezmienne
 • Koszty paszowe w hodowli kurcząt pozostały niezmienne

  W okresie styczeń-luty br. nie zmieniły się miesięczne koszty paszowe w chowie kurcząt rzeźnych.
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie
 • Precyzyjny Gospodarz na Targach AGRO-TECH w Minikowie

  W 2016 roku turniej Precyzyjny Gospodarz wystartował z nową, odświeżoną formułą. Pierwszych Precyzyjnych Gospodarzy w VI sezonie konkursu, poznaliśmy podczas AGRO-PARK w Lublinie i Opolagrze w...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl