| Autor: redakcja1

Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020. Priorytety to zrównoważone inwestycje i ochrona środowiska

Decyzję w sprawie kształtu Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMiR) na lata 2014-2020 podjął Parlament Europejski. W maju 2014 r. uchwalono, że wyniesie on około 5,75 mld euro.

Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020. Priorytety to zrównoważone inwestycje i ochrona środowiska

Wsparcie efektywności energetycznej

Innym ekologicznym priorytetem jest wsparcie efektywności energetycznej. Polega ono na tym, że możliwe będzie uzyskanie pomocy na inwestycje w sprzęt lub inwestycje na statkach rybackich, które mają zmniejszać emisję zanieczyszczeń czy gazów cieplarnianych oraz poprawić efektywność energetyczną statków rybackich. Chodzi tu np. o pomoc finansową na wymianę głównych lub dodatkowych silników.

Pobudzenie inwestycji

Jednym z priorytetów nowej EFMiR jest też stworzenie możliwości inwestowania i finansowania dla rybaków i hodowców, zajmujących się akwakulturą oraz wsparcie społeczności nadmorskich w działaniach na rzecz zmniejszenia negatywnego wpływu rybołówstwa na środowisko morskie i wsparcie procesów zachowania i odbudowywania populacji ryb.

Pomoc dla młodych rybaków

W nowej perspektywie nie zapomniano o pomocy dla młodych rybaków, rozpoczynających dopiero działalność w tym zawodzie. Mogą oni liczyć na otrzymanie wsparcia finansowego na zakup pierwszego kutra. Przewidziano także wsparcie dla rybaków prowadzących działalność na małą skalę. By chronić środowisko naturalne i populację ryb w budżecie EFMiR na  lata 2014-2020 nie przewidziano wsparcia na budowę nowych statków rybackich ani też na finansowanie zwiększania zdolności połowowych istniejących jednostek.
 
Ponadto jednym z ważnych obszarów pomocy z EFMiR będzie promowanie trwałego zatrudnienia oraz wsparcie mobilności pracowników. Pojawią się więc pieniądze na udział w szkoleniach zawodowych, zdobycie nowych umiejętności zawodowych związanych z akwakulturą, poprawę warunków pracy czy też na dywersyfikację źródeł dochodów rybaków. Z funduszu będzie też udzielane finansowe wsparcie dla hodowców, dzięki czemu będą mogli oni zwiększyć konkurencyjność i dotrzeć na nowe rynki.
 
Warto też wspomnieć o tym, że w nowym okresie programowania będzie można z EFMiR finansować rekompensaty wypłacane za straty ekonomiczne spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi czy środowiskowymi lub otrzymać wsparcie na pokrycie kosztów sprzętu używanego w akcjach ratunkowych prowadzonych na morzu.

Dofinansowanie złomowania statków rybackich

Nadal możliwe będzie dofinansowanie złomowania statków rybackich. Dotyczyć ma to statków, mogących łowić zbyt wiele w stosunku do uprawnień połowowych, którymi flota danego kraju dysponuje. Pomoc finansowa w tym zakresie ma być przyznawana do 31 grudnia 2017 r., a skorzystanie z niej oznacza ostateczną rezygnację przez właściciela jednostki z połowów w przyszłości.


Tagi:
źródło: