IJHARS skontrolowała jakość przetworów mlecznych i mięsnych oraz świeżych warzyw i owoców

W II kwartale 2014 r. Inspekcja JHARS przeprowadziła kontrole w zakresie jakości handlowej przetworów mlecznych i mięsnych oraz świeżych warzyw i owoców. Inspekcja sprawdziła również oznakowanie pieczywa, wyrobów cukierniczych, przekąsek oraz wyrobów garmażeryjnych.

IJHARS skontrolowała jakość przetworów mlecznych i mięsnych oraz świeżych warzyw i owoców
3. Odsetek partii przetworów mlecznych o niewłaściwych cechach mikrobiologicznych wzrósł o 2,5 p.p. (w porównaniu do wyników kontroli z IV kw. 2013 roku). Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły zaniżonej liczby drożdży w kefirze w stosunku do deklaracji producenta.
 
Wystąpienie nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych, parametrów fizykochemicznych oraz mikroflory charakterystycznej wynika z błędów popełnionych podczas procesu produkcyjnego, w tym stosowania surowca niskiej jakości oraz nieprzestrzegania receptur. Obecność niezadeklarowanych surowców jest świadomym fałszowaniem przetworów mięsnych, poprzez ukrywanie przez producenta rzeczywistego składu produktu. Natomiast zaniżona zawartość białka w przetworach mięsnych, wskazuje na użycie mniejszej ilości mięsa w procesie produkcyjnym, co obniża jakość handlową i odżywczą przetworów mięsnych.
 
Z powyższego wynika, że nie wszyscy producenci dokładają należytej staranności, aby uzyskać produkty o oczekiwanej przez konsumentów jakości.
 
4. Udział partii nieprawidłowo oznakowanych zmniejszył się w przypadku wyrobów garmażeryjnych o 11,9 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z II kw. 2013 roku), wyrobów cukierniczych o 3,6 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z I kw. 2013 roku) i przetworów mlecznych o 1,6 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z IV kw. 2013 roku). Wzrost odsetka partii nieprawidłowo oznakowanych stwierdzono natomiast w przypadku pieczywa o 4,5 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z III kw. 2013 roku) i przetworów mięsnych o 1,6 p.p. (w stosunku do wyników kontroli z I kw. 2014 roku).
 
Ponadto stwierdzono wysoki odsetek nieprawidłowości w przypadku przekąsek, tj. ponad jedna trzecia partii przekąsek poddanych kontroli była nieprawidłowo oznakowana.
 
Nieprawidłowości w zakresie znakowania:
  • Nazwa, m.in.:
- stosowanie jedynie nazwy fantazyjnej produktu (np. chleb pasterski, przysmak szefuńcia) uniemożliwiającej konsumentowi rozpoznanie jego rodzaju i właściwości;
− zastosowanie nazwy nie adekwatnej do rzeczywistego składu produktu (np. „lizak owocowy”, podczas gdy smak i zapach pochodził od zastosowanego aromatu, „zapiekanka z szynką i serem” w przypadku produktu, w którego składzie nie było szynki);
− użycie określenia „naturalny” w nazwie kefiru, do produkcji którego użyto proszku zagęszczającego, zawierającego w składzie żelatynę wieprzową i glukozę;

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: