Pszczelarstwo

 • 2018-05-21

  Lasy Państwowe zaczęły pszczeli projekt

  20 maja po raz pierwszy będzie obchodzony Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Także w tym roku Lasy Państwowe rozpoczęły nowy projekt „Pszczoły wracają do lasu”.

 • 2018-05-17

  Leśnicy chcą, aby pszczoły wróciły do lasów

  W ramach projektu „Pszczoły wracają do lasu" w Lasach Państwowych są prowadzone szczegółowe obserwacje i monitoring populacji pszczół.

 • 2018-03-28

  Wiosenne prace w pasiece

  W tym roku z powodu przedłużających się chłodów rozwój rodzin pszczelich może być opóźniony. Na terenie powiatu słupeckiego pszczoły dokonały pierwszego oblotu na przełomie pierwszej i drugiej dekady marca, gdy temperatura wzrosła powyżej 10 stopni C. W tym czasie pszczelarze mogli wstępnie ocenić kondycje rodzin pszczelich.

 • 2018-03-26

  Pszczoła w mieście

  Tematyce bytowania owadów zapylających w miastach, możliwościom hodowania pszczół miodnych w miastach oraz tradycyjnemu bartnictwu była poświęcona ogólnopolska konferencja, w której udział wziął Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska.

 • 2018-03-22

  Projekty dotyczące "Wsparcia rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019 można składać do 30 kwietnia

  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów dotyczących mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" w sezonie 2018/2019.

 • 2018-03-06

  PE prezentuje długoterminową strategię przetrwania pszczół

  Posłowie wzywają UE i państwa członkowskie do większych inwestycji w ochronę pszczół, walkę z podrabianym miodem i wsparcie dla pszczelarzy (zakaz wszystkich szkodliwych pestycydów, wzmocnione kontrole przeciwko importowi podrabianego miodu, promocja walorów zdrowotnych miodu).

 • 2017-11-14

  O pszczelarstwie

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami organizacji pszczelarskich.

 • 2017-07-07

  Nowi lokatorzy na dachu Centrali Banku BGŻ BNP Paribas – „Pasieka pod gwiazdami”

  Biznesowa dzielnica warszawskiej Woli, w której znajduje się Centrala Banku BGŻ BNP Paribas, powiększyła się o nowych, nietypowych lokatorów. Od niedawna na dachu biurowca w trzech ulach zamieszkały pszczoły miodne, by w „Pasiece pod gwiazdami” produkować lokalny miód. Nowo otwarta pasieka wpisuje się w działania społecznej odpowiedzialności biznesu Banku i jest jego wkładem...

 • 2017-05-23

  Jest odpowiedź ministerstwa w sprawie zezwoleń na stosowanie neonikotynoidów

  Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych, podobnie jak w latach 2015- 2016, złożyło wnioski o wydanie zezwoleń na zaprawianie nasion rzepaku ozimego niedopuszczonymi do obrotu i stosowania środkami ochrony roślin zawierającymi substancje czynne z grupy neonikotynoidów. Minister Rolnictwa odpowiedział na wezwanie KZPRiRB.

 • 2017-05-19

  W Polsce żyje ok. 60 mld pszczół. Ich liczba co roku wzrasta o 3-4%

  71 proc. Polaków jest przekonanych, że pszczoły masowo wymierają i jest ich zbyt mało. Tymczasem od lat 90. stale przybywa rodzin pszczelich. Obecnie w naszym kraju żyje ponad 60 miliardów pszczół, co daje 1,5 mln rodzin pszczelich, w których mieszka obecnie około 60 mld owadów. Jak wynika z badań, większość z nas nie wie, jaką rolę odgrywają pszczoły w środowisku i...

 • 2017-05-19

  Sporu o neonikotynoidy ciąg dalszy

  Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych opublikowało komunikat prasowy, w którym wzywa Ministerstwo Rolnictwa do podjęcia decyzji o możliwości stosowania środków ochrony roślin z grupy neonikotynoidów.

 • 2017-05-13

  Stanowisko MRiRW dot. neonikotynoidów

  Przedłożone przez przedstawicieli Greenpeace Polska postulaty, MRiRW traktuje jako kolejny głos w dyskusji, która miała miejsce w styczniu br. 27 stycznia 2017 r. w resorcie rolnictwa odbyło się spotkanie, które było poświęcone wymianie poglądów pomiędzy przedstawicielami organizacji rolniczych, pszczelarskich, Greenpeace Polska, placówek naukowych zajmujących się...