Działania związane ze zwalczaniem ASF w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o działaniach związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce.

Działania związane ze zwalczaniem ASF w Polsce

Natychmiastowe zlikwidowanie ASF w Polsce nierealne

Odnosząc się do żądań natychmiastowego zlikwidowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, Główny Lekarz Weterynarii pragnie podkreślić, że żądania te są nierealne. Uzasadniając powyższe, należy porównać wykonalność likwidacji afrykańskiego pomoru świń do możliwości całkowitej eliminacji innych chorób zakaźnych, zwłaszcza przenoszonych przez zwierzęta wolnożyjące.


Gdyby było to możliwe, na świecie zlikwidowano by m.in. grypę, czy też inne choroby w sposób natychmiastowy.

Inspekcja Weterynaryjna podejmuje wszelkie możliwe działania - w zgodzie z przepisami zarówno prawa krajowego jak i prawa międzynarodowego w przedmiotowym zakresie - w celu wygaszenia choroby na obszarze jej występowania oraz przeciwdziałanie dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

Istotnym jest to, aby doprowadzić do sytuacji, w której podejmowane działania będą miały charakter wyprzedzający a nie reaktywny wobec istniejącego zagrożenia, co z kolei  wymaga aktywnego współdziałania ze strony producentów rolnych, kół łowieckich i szeregu innych organizacji z inspekcją Weterynaryjną.

Tak więc osoby zainteresowane problematyką ASF, które niejednokrotnie wysuwają roszczenia wobec Inspekcji Weterynaryjnej, same w sposób istotny mogą przyczynić się do stopniowej likwidacji zagrożenia, poprzez przestrzeganie zasad mających na celu niedopuszczenia do rozprzestrzeniania ASF.

Główny Lekarz Weterynarii pragnie jeszcze raz stanowczo podkreślić, że nie jest możliwe doprowadzenie do całkowitej likwidacji wszystkich chorób zakaźnych zwierząt, szczególnie tych, które występują w populacji zwierząt wolnożyjących, i które mogą przenosić się na zwierzęta gospodarskie i domowe.

Biorąc pod uwagę określone oczekiwania różnych środowisk Główny Lekarz Weterynarii informuje, że zgodnie z obowiązującymi normami międzynarodowymi odzyskanie przez Polskę  statusu kraju wolnego od ASF może trwać do 2 lat od stwierdzenia ostatniego przypadku tej choroby w kraju.



Tagi:
źródło: