Betlejemskie Światło Pokoju w MRiRW

„Wyjdź z cienia. Pokaż dobro!” - to hasło Betlejemskiego Światła Pokoju 2013, które w dniu 19 grudnia podczas spotkania opłatkowego, otrzymał z rąk harcerzy minister Stanisław Kalemba.

Betlejemskie Światło Pokoju w MRiRW

W spotkaniu opłatkowym uczestniczył także wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, który podkreślił, że Święta Bożego Narodzenia są ważne dla każdego z nas, tak w wymiarze indywidualnym, jak i zbiorowym.


Wicepremier dodał, że to kolejny rok, kiedy polska wieś, polskie rolnictwo, polskie ministerstwo rolnictwa, jak również wszystkie służby, agencje rolne i wszyscy ludzie, którzy tworzą tę wielką przewagę konkurencyjną potwierdzili swoją siłę.

– Dobrze jest mieć swoją żywność, trzeba umieć się nią dzielić z innymi, trzeba umieć na tym zarabiać, trzeba umieć inwestować i poszerzać naszą konkurencyjność – powiedział wicepremier i dodał, że z dumą i satysfakcją zamykamy ważny okres programowania perspektywy finansowej i we wspólnotowej, i polskiej polityce rolnej.

– Dzisiejsze spotkanie, to także dobra okazja, aby podziękować tym, którzy pracowali nad rozwiązaniami dotyczącymi WPR i tym, którzy mieli odwagę w wymiarze publicznym przedstawiać ważne dla nas argumenty. Przygotowaliśmy dobrą, mądrą, rozwojową perspektywę finansową umacniającą polską wieś i polskie rolnictwo, zarówno w wymiarze wsi, jako producenta i przetwórcy żywności, a także w wymiarze społecznym i infrastrukturalnym. Wykonaliście dobrą pracę i zasialiście ziarno, które wyda dobry, stokrotny plon dający ludziom satysfakcję.

A kiedy, tak naprawdę dobrze służymy ludziom? – zapytał wicepremier i powołując się na słowa Jana Pawła II oraz nawiązując do tegorocznego hasła Betlejemskiego Światła Pokoju, odpowiedział, że wtedy, kiedy służymy poszerzaniu ich nadziei na lepszą przyszłość.

Po złożeniu życzeń wszyscy dzielili się opłatkiem, poświęconym przez duszpasterza parlamentarzystów ks. Pawła Powierzę. Uroczystości towarzyszyły tradycyjne polskie kolędy i pastorałki wykonywane przez grupę wokalno-instrumentalną „Pastuszkowi Grocze” spod Zbąszynia. Wicepremier Janusz Piechociński i minister Stanisław Kalemba podziękowali harcerzom za przyniesiony symbol pokoju i nadziei.

Ceremonia zapalenia Światła Pokoju odbywa się, co roku w Betlejem. Światło zapalane jest od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia Jezusa Chrystusa, a następnie, sztafetą trafia do najdalszych zakątków naszego kontynentu. W Polsce akcję prowadzą harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich, i przekazują mieszkańcom polskich miast i wsi oraz naszym wschodnim sąsiadom.

W Wigilię Bożego Narodzenia Światło Pokoju zapłonie w blisko 30 krajach Europy.  Ten bożonarodzeniowy zwyczaj, celebrowany jest od 27. lat i jest symbolem ciepła miłości, pokoju i nadziei.



Tagi:
źródło: