Grüne Woche okiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi [foto]

Międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa „Grüne Woche” to jedna z największych na świecie tego typu imprez. Targi te, organizowane są każdego roku, w styczniu na terenach Targów Berlińskich. Pierwsze odbyły się 1926 r. Polska uczestniczy w tym wydarzeniu po raz 27. W tym roku imprezę osobiście odwiedził Minister Rolnictwa - Stanisław Kalemba.

Grüne Woche okiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi [foto]

Wiceminister polityki rolnej i gospodarki żywnościowej Ukrainy Ołeksandr Wasyliowycz Seń był dziś także gościem ministra Kalemby na stoisku ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi. Rozmawiano o współpracy w zakresie hodowli i ochrony roślin oraz dostępie polskich produktów do ukraińskiego rynku. Poruszono także sprawę dążeń tego kraju do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unia Europejską. Minister Kalemba powiedział, że mając doświadczenia w zakresie integracji z UE możemy podzielić się nimi i wesprzeć dążenia Ukrainy.

Rozmowy z ministrem rolnictwa Litwy Vigilijusem Jukną dotyczyły także unijnego budżetu. Podkreślano konieczność utrzymania jego wysokości oraz potrzebę silnego wsparcia rozwoju produkcji zwierzęcej w ramach II filara WPR. Litwa również podziela pogląd dotyczący dążenia do osiągniecia średniej unijnej w zakresie wysokości płatności bezpośrednich.

W tym roku Krajem Partnerskim targów jest Holandia, która występuje pod hasłem „Qualitat wachst in Holland” (Jakość rośnie w Holandii). Minister rolnictwa tego kraju Sharon Dijksma odwiedziła dziś polskie stoisko, gdzie wymieniła z ministrem Kalembą poglądy na temat współpracy w zakresie nauki i doradztwa. Warto uczyć się wzajemnie i wymieniać doświadczeniamipowiedział polski minister i zapewnił o współpracy w zakresie produkcji jabłek.

Minister Kalemba spotkał się dziś także z przedstawicielami regionów, które mają swoje stoiska na targach. Dziękuję, że tu jesteście i tak pięknie prezentujecie naszą żywność. Obecność tu jest ważna i pomaga nie tylko w promocji naszej wspaniałej żywności, ale i regionów - powiedział minister.

Grüne Woche to także ponad 300 imprez towarzyszących: sympozjów, prelekcji, seminariów. Jedną z nich jest przygotowywane przez polską Organizację Producentów Ryb Jesiotrowatych, seminarium pt. „Innowacje szansą na zrównoważone rybactwo”. Ta dwudniowa i impreza odbywa się pod honorowym patronatem ministra Stanisława Kalemby. Restytucja jesiotra, innowacyjne kierunki i osiągnięcia badań prowadzonych przez Morski Instytut Rybacki - PIB, alternatywne techniki rybackie w Morzu Bałtyckim, a także rozwiązania przyjęte przez Instytucje Zarządzające państw członkowskich dla wspierania projektów innowacyjnych to tylko niektóre z tematów omawianych podczas seminarium – powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowej sekretarz stanu Kazimierz Plocke. Wiceminister dodał, że mamy duże szanse, aby zadowolić konsumentów poprzez dostarczenie na stół dobrej polskiej ryby – jesiotra.

W tym roku hitem na polskim stoisku okazał się polski kawior, z polskiego jesiotra. Aby odbudować populację tej ryby, żyjącej w naturalnych warunkach morza bałtyckiego, najważniejsze będzie wdrożenie innowacyjnego programu badań naukowych realizowanego we współpracy polsko – niemieckiej – powiedział wiceminister Plocke. Mało kto wie, że Polska jest producentem kawioru. Rocznie produkujemy około kilkuset ton tego specjału. Natomiast produkcja jesiotra w Polsce sięga około 400 ton rocznie. W 2004 roku, przed wstąpieniem do Unii Europejskiej, był to zanikający gatunek. Jesiotr łączy we wspólnych działaniach walki o jego restytucję Polskę, Niemcy i Litwępodkreślił wiceminister.



Polskie Stoisko Narodowe znajduje się w hali 11.2. Jest tu stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także 12. stoisk wojewódzkich. W tym roku na targach swoje produkty prezentuje 100 polskich firm, w tym: 5. producentów ryb i produktów z ryb, 20. warzyw, owoców i przetworów owocowo – warzywnych, 2. sosów i majonezów, 8. alkoholi, 13. mięsa i wędlin, 11. miodów i produktów z miodu, 14. pieczywa, ciast i makaronów, 3. słodyczy, 3. oleju, 1. kawy i herbaty oraz 20 mleczarni.

czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: