Rozmowy ministrów rolnictwa UE nt. roli i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w związku z Brexitem

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył w nieformalnym spotkaniu ministrów rolnictwa UE zorganizowanym z inicjatywy ministra rolnictwa Francji Stéphane’a Le Folla w Chambord pod Paryżem. Spotkanie było poświęcone roli i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w konstrukcji europejskiej w związku z decyzją Wielkiej Brytanii o wystąpieniu z Unii Europejskiej (Brexit).

Rozmowy ministrów rolnictwa UE nt. roli i przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej w związku z Brexitem
Niezbędne jest również wspieranie inwestycji rozwojowych i innowacyjnych w ramach WPR, gdyż tylko takie działania przyczynią się do podnoszenia sprawności ekonomicznej, organizacyjnej i środowiskowej gospodarstw rolnych. W tym kontekście, minister Jurgiel powiedział, że istotną rolę ma silny II filar WPR, który może zapewnić nie tylko modernizację i przekształcenia strukturalne sektora rolnego, ale także dostarczyć środków do niwelowania różnic w rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich w rozszerzonej UE.
Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił również, że potrzebna jest większa solidarność między państwami oraz bardziej dynamiczna wspólna polityka rolna.
 
Niezbędne są sprawne i szybkie procedury reagowania na kryzysy np. sanitarne związane z występowaniem i rozprzestrzeniam się chorób zwierząt. W takich sytuacjach powinno być również zapewnione wsparcie finansowe dla państw członkowskich – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.
 
Podsumowując debatę, gospodarz spotkanie, minister Stéphane  Le Foll podkreślił kwestie, co do których ministrowie wyrazili zgodność, tj:
  • potrzebę utrzymania silnej WPR, zintegrowanej z unijnym projektem i dysponującej odpowiednimi środkami finansowymi,
  • konieczność uproszczenia wspólnej polityki rolnej i zasad jej wdrażania.
Ponadto, uzgodniono, iż WPR musi stawiać czoła wyzwaniom społeczno-ekonomicznym (takim jak bezpieczeństwo żywności, zmiany klimatu, rozwój terytorialny); konieczne jest stworzenie reguł, które umożliwią skuteczne reagowanie na pojawiające się kryzysy lokalne (takie jak susze, powodzie, choroby zwierząt), a WPR musi lepiej wspomagać rolników, których pozycja w łańcuchu żywnościowym powinna zostać wzmocniona.
 
Gospodarz spotkania zaznaczył także, że jest to dopiero początek dyskusji nad przyszłością WPR i że będzie ona teraz zintensyfikowana i  kontynuowana na kolejnych spotkaniach.


Tagi:
źródło: