Największa pomoc suszowa w historii

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem z konferencji Prasowa z ministrem MRiRW pt. "Pomoc suszowa"

- Wtedy tych pieniędzy zabrakło i nastąpiła redukcja stawek, i tak niższych od obecnych, a wyrównanie rolnikom nastąpiło dopiero później – zwrócił uwagę szef resortu.
 
Na specjalnej konferencji prasowej poświęconej pomocy suszowej szef resortu rolnictwa szczegółowo przedstawił dostępne dla rolników formy pomocy.
 
- Część rolników bardziej jest zainteresowana rozłożeniem spłat zobowiązań finansowych, które już posiadają, niż dopłatą do hektara – zwrócił uwagę minister. Taka możliwość istnieje, ale oczywiście za zgoda banków. W tym przypadku pomoc państwa polega na spłacie odsetek w czasie nie dłuższym niż dwa lata.
 
- Część rolników zainteresowana jest dużymi, bardzo nisko oprocentowanymi kredytami na odtworzenie produkcji rolnej w swoich gospodarstwach, m.in. na zakup pasz – powiedział minister. Przy zastosowaniu tej formy pomocy rolnicy płacą tylko 0,5% należnego oprocentowania, a resztę pokrywa państwo.
 
- Bardzo zachęcam banki, zwłaszcza banki spółdzielcze, które w znacznej części obsługują rolników, do udzielania tych form pomocy rolnikom, którzy ponieśli straty z powodu suszy – zaapelował szef resortu rolnictwa.
 
Minister przypomniał również o pozostałych formach pomocy.
 
Udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, na indywidualny wniosek rolnika, który poniósł szkody spowodowane przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, w tym suszę na podstawie ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników pomocy w opłaceniu bieżących składek na ubezpieczenie społeczne oraz regulowaniu zaległości z tego tytułu w formie odroczenia terminu płatności składek i rozłożenia ich na dogodne raty, a także umorzenie w całości lub w części bieżących składek.
 
Zastosowanie przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na podstawie art. 23a ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu oraz umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy na indywidualny wniosek producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej powstały szkody.
 
Udzielenie na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast - ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.
 
Minister Ardanowski poinformował także, że otrzymał zgodę od Komisji Europejskiej na wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich od 16 października br. do 31 listopada br. Zaliczki będą wypłacane w wysokości 70% w ramach płatności pochodzących z I filara Wspólnej Polityki Rolnej i 85% w ramach płatności z II filara. Łącznie do rolników trafi ponad 11 mld złotych.


Tagi:
źródło: