O ASF na spotkaniu ministrów ds. rolnictwa w Talinie

Podsekretarz stanu Ewa Lech w miniony piątek reprezentowała Polskę podczas kolejnego spotkania ministrów ds. rolnictwa oraz głównych lekarzy weterynarii poświęconego tematyce afrykańskiego pomoru świń (ASF).

O ASF na spotkaniu ministrów ds. rolnictwa w Talinie

Vytenis Andriukaitis zapewnił także uczestników spotkania, że KE kontynuuje działania na rzecz zniesienia przez Federację Rosyjską nieuzasadnionego embarga na żywe świnie i produkty wieprzowe pochodzące z UE. Podkreślił przy tym, że kluczowe jest, aby uzgadniane z Federacją Rosyjską rozwiązania były możliwe do zaakceptowania przez wszystkie państwa członkowskie. W opinii komisarza dyskryminacyjne praktyki polegające na zawieraniu porozumień bilateralnych pomiędzy Federacją Rosyjską a niektórymi państwami członkowskimi nie mogą być tolerowane i stanowią naruszenie podstawowych zasad UE.


Wiceminister Ewa Lech podkreśliła, że dzięki skutecznej strategii zwalczania ASF przyjętej na terytorium Polski choroba nie rozprzestrzenia się, a sytuacja epizootyczna jest stabilna. Podziękowała przy tym za słowa uznania ze strony komisarza Andriukaitisa dla realizowanych w Polsce działań na rzecz zwalczania ASF, dzięki którym udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się tej choroby do stosunkowo niewielkiego obszaru. Odnosząc się do nowych restrykcji nałożonych decyzją wykonawczą Komisji (UE) 2016/180 na obszarze województwa podlaskiego podkreśliła, że powinny być one nakładane na obszary administracyjne, na których choroba faktycznie występuje i odpowiednio wyważone, aby niepotrzebnie nie potęgować nieuzasadnionych i negatywnych skutków ekonomicznych dla gospodarstw utrzymujących świnie. Decyzja wykonawcza Komisji została tymczasem przyjęta pomimo wyraźnego sprzeciwu Polski. Ewa Lech zaapelowała do KE o zapewnienie państwom członkowskim, przy wprowadzaniu restrykcji związanych z ASF,  możliwości większego wpływu na podejmowanie decyzji, które dotyczą ich terytoriów.Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!