Susza rolnicza

Ministerstwo Rolnictw i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje sytuację występowania w naszym kraju suszy rolniczej.

Susza rolnicza
Producenci rolni poszkodowani w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą, poza odszkodowaniami z zakładów ubezpieczeń, ubiegać się w ramach obowiązujących przepisów o:
  • kredyt preferencyjny zarówno obrotowy na wznowienie produkcji w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej jak i na odtworzenie środków trwałych
  • udzielenie przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odroczenia i rozłożenia na raty płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz ulg w opłatach czynszu, a także umorzenia raty płatności czynszu z tytułu umów dzierżawy
  • udzielenie przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast ulg w podatku rolnym, na indywidualny wniosek producenta rolnego.
Decyzje o innych formach pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku suszy będą podejmowane po zakończeniu prac komisji.
W tym roku informacje podawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy są znacznie dokładniejsze. Instytut zwiększył swoją sieć aż o 132 stacje. W sumie w Systemie Monitoringu Suszy Rolniczej wykorzystywane są dane z 666 stacji. Co oznacza wzrost w ostatnich 10. latach o 439 stacje tj. o 293%.
Monitoring Suszy Rolniczej w Polsce prowadzony jest dla następujących grup i gatunków roślin:
  1. Zbóż ozimych,
  2. Zbóż jarych,
  3. Kukurydzy na ziarno,
  4. Kukurydzy na kiszonkę,
  5. Rzepaku i rzepiku,
  6. Ziemniaka,
  7. Buraka cukrowego,
  8. Chmielu,
  9. Tytoniu,
  10. Warzyw gruntowych,
  11. Drzew owocowych,
  12. Krzewów owocowych,
  13. Truskawek,
  14. Roślin strączkowych.


Tagi:
źródło: