Posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw (25.02.2014)

25 lutego br. w Warszawie odbyło się posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw. Z uwagi na trwające na poziomie Sejmu RP prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych implementującej do prawodawstwa krajowego przepisy Dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych, w trakcie spotkania organizacje członkowskie poświęciły szczególną uwagę kwestii przygotowania krajowego łańcucha wytwórczego biopaliw do obowiązku certyfikacji w ramach kryteriów zrównoważonego rozwoju (KZR).

Posiedzenie Koalicji Na Rzecz Biopaliw (25.02.2014)
- Rozwiązania prawne związane ze zjawiskiem pośredniej zmiany użytkowania gruntów nie mogą być kontrowersyjne z naukowego punktu widzenia, a cały czas w ten sposób możemy określić zastosowaną przez KE metodologię wyliczeń dodatkowych emisji biopaliw związanych z ILUC. Wysokość tych emisji zależy wprost od tego, kto je liczy i jaką zastosował metodologię, a to przecież kluczowa kwestia – dodał Juliusz Młodecki.

Kolejnym tematem poruszonym w trakcie posiedzenia Koalicji była sytuacja na rynku skażonego alkoholu etylowego. Zmiana zasad całkowitego skażania etanolu w Unii Europejskiej przy aktywnym udziale polskiego Ministerstwa Finansów, jakie weszły w życie z dniem 1 lipca 2013 roku, były przedmiotem szerokiej krytyki branży spirytusowej ze względu na praktyczny wymiar nowego prawodawstwa w tym zakresie tj. wypieraniu produkcji krajowej przez producentów z innych państw UE, których Rządy zagwarantowały rodzimym podmiotom znacznie lepsze warunki dalszego prowadzenia działalności polegającej na produkcji skażonego alkoholu na cele chemiczne.

- Celem działań Ministerstwa Finansów, które w sposób szczególny nasiliły się pod koniec 2013 roku jest całkowite wyeliminowanie z rynku wytwarzanego w Polsce skażonego alkoholu nie objętego podatkiem akcyzowym. Zgodnie z prawodawstwem UE taki produkt musi zostać zwolniony z akcyzy, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, aby krajowy etanol wykorzystywany dotychczas w branży chemicznej został zastąpiony importem, i to bez żadnej kontroli służb celnych. W resorcie finansów panuje przeświadczenie, że likwidując krajowy rynek skażonego etanolu ministerstwo ograniczy w ten sposób potencjalne jego odkażanie do celów konsumpcyjnych. Szczytny cel, który branża w pełni popiera, tylko dlaczego przy tej okazji ma zostać unicestwiona? – powiedział Leszek Jarosz, Prezes Krajowej Rady Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw.

- Jako Koalicja Na Rzecz Biopaliw nie możemy pomijać problemów na rynku skażonego alkoholu etylowego, nie zapominajmy bowiem, że jego producenci to często jednocześnie wytwórcy bioetanolu. Jeżeli odpadnie nam ten rynek, a wszystkie działania Ministerstwa Finansów i podległych mu służ wprost do tego zmierzają, będzie to bezpośrednio rzutować na kondycję tych przedsiębiorstw. Dlatego jako Koalicja występowaliśmy już w tej sprawie dwukrotnie w ubiegłym roku, a obecnie trzy organizacje członkowskie reprezentujące szeroko pojęty sektor spirytusowy tj. Krajowa Izba Biopaliw, Krajowa Rada Gorzelnictwa i Produkcji Biopaliw oraz Związek Gorzelni Polskich wystąpiły wraz ze zrzeszonymi firmami i producentami produktów na bazie skażonego etanolu z prośbą o pomoc i interwencję do Prezesa Najwyższej Izby Kontroli oraz Rzecznika Praw Obywatelskich – powiedział Jarosław Michałowski, Członek Zarządu Krajowej Izby Biopaliw.
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: