Migdałowy rynek Unii Europejskiej

Jednym z czołowych producentów, a także konsumentów migdałów na świece jest właśnie Unia Europejska.


Pierwsze miejsce ma zdecydowanie USA, natomiast drugie zajmuje Hiszpania, a trzecie Australia. Niemniej jednak szczuje się, że już w 2015 roku Australia wyprzedzi Hiszpanię w produkcji migdałów. Zaraz po Hiszpanii pośród państw Wspólnoty, przodują w produkcji migdałów to Grecja oraz Włochy.

 

Według wstępnych danych szacunkowych w sezonie 2010/2011 w krajach członkowskich UE zebrane zostanie łącznie 85,5 tysięcy ton migdałów. Z tego około 67,7 tysięcy ton jest z Hiszpanii, a także 9 tysięcy ton z Grecji oraz 6 tysięcy ton z Włoch. Niemniej jednak najwięcej migdałów spożywają Grecy, bo około 17 kg na osobę rocznie. W związku z tym przodują pośród wszystkich krajów świata jeśli chodzi o konsumpcję tych orzechów. Niemniej jednak w importowaniu przodują Niemcy, Hiszpania, Włochy oraz Francja.

 

Wstępnie oszacowano, że tego roku zbiory wyniosą około 210 tysięcy ton. Jednakże głównym dostawcą migdałów na rynek unijny jest USA, gdyż w poprzednim sezonie było to ponad 186 tysięcy ton. Z kolei 6 tysięcy ton pochodziło z Australii, a około 2 tysięcy z Chile.

 

Natomiast eksport migdałów waha się na szczeblu 8-10 tysięcy ton, gdzie najwięcej eksportuje się do Ceuty ponad 3 tysiące oraz do Szwajcarii około 2 tysięcy ton.

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!