| Autor: redakcja1

Przebieg warunków agrometeorologicznych

Siewy zbóż ozimych na jesieni 2018 r. przeprowadzano na ogół w optymalnych terminach agrotechnicznych, pomimo sporego przesuszenia gleby występującego w tym czasie.

Przebieg warunków agrometeorologicznych
Do końca drugiej dekady października siewy zakończono, a notowane w drugiej połowie miesiąca częste opady deszczu znacząco poprawiły stan uwilgotnienia gleby i miały sprzyjający wpływ na wschody ozimin i ich wzrost. Temperatura powietrza w listopadzie podtrzymywała wegetację i stwarzała korzystne warunki dla wzrostu i rozwoju późno zasianych ozimin, a dobowe wahania temperatury powietrza sprzyjały hartowaniu się roślin. Rośliny weszły w stan zimowego spoczynku dobrze wyrośnięte i rozkrzewione.
 
Przebieg pogody w miesiącach zimowych nie stwarzał na ogół większego zagrożenia dla zimujących roślin, pomimo występujących okresowo w grudniu i styczniu spadków temperatury powietrza.
 
Lokalnie w pierwszej, a na znacznym obszarze Polski w drugiej dekadzie marca nastąpiło ruszenie wegetacji roślin ozimych. Na początku okresu wegetacyjnego potrzeby wodne roślin były w pełni zaspokojone. W drugiej dekadzie marca rozpoczęto siewy owsa, pszenicy jarej i jęczmienia jarego. W kwietniu odnotowano spory spadek zapasów wody w glebie mające niesprzyjający wpływ na wzrost i rozwój roślin. Chłodne dni pierwszej połowy maja połączone ze znacznym niedoborem opadów deszczu, wpłynęły niekorzystnie na tempo wzrostu i rozwoju roślin. W wielu rejonach kraju zaznaczyło się przesuszenie wierzchniej warstwy gruntu. Wzrost zbóż ozimych i jarych w czasie ich największego zapotrzebowania na wodę przebiegał na znacznym obszarze Polski w warunkach niedostatecznego uwilgotnienia gleby.
 
Obserwowane w drugiej połowie maja opady deszczu, miejscami obfite i ulewne, poprawiły stan uwilgotnienia gleby. Ciepłe dni na początku czerwca sprzyjały wzrostowi i rozwojowi roślin. W drugiej i trzeciej dekadzie czerwca notowano wyjątkowo wysokie temperatury powietrza, sporo przekraczające normy wieloletnie, przy jednocześnie bardzo niskich, tj. dużo poniżej normy, w tym okresie opadach atmosferycznych. W wyniku niedostatecznych opadów w wielu rejonach kraju wystąpiło spore przesuszenie wierzchniej warstwy gruntu.
 
Największe nasilenie przesuszenia gleby wystąpiło w środkowo-zachodniej, środkowej i środkowo-północnej części Polski. Stan wielu upraw, w szczególności zbóż jarych, zwłaszcza na glebach słabszych, uległ w czerwcu pogorszeniu. Występujące w obrębie miesiąca deszcze, często mające zasięg lokalny, połączone z gwałtownymi burzami i silnym wiatrem oraz gradobicia w wielu rejonach kraju spowodowały straty w uprawach. Lokalnie notowano wylegnięcie łanów zbóż, jak i również częściowe zniszczenie upraw.
 
Rozpoczęte w czerwcu dojrzewanie zbóż ozimych i jarych, w lipcu przebiegało również w warunkach sporego przesuszenia gleby. W wielu rejonach kraju, na terenach gdzie wystąpił duży niedobór opadów obserwowano słabe wyrośnięcie upraw zbóż jarych, słabe wykłoszenie oraz niedostateczne wykształcenie i wypełnienie kłosów.
 
W trzeciej dekadzie czerwca lokalnie rozpoczęto żniwa jęczmienia ozimego, a w drugiej dekadzie lipca lokalnie obserwowano koszenie pojedynczych plantacji żyta. Przebieg warunków pogodowych w okresie żniw będzie miał decydujący wpływ na wielkość i jakość uzyskanych zbiorów.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!