| Autor: redakcja12

Utwardzony tłuszcz roślinny

Olej palmowy - brzmi naturalnie ale czy tak jest? Weźmy pod lupę skąd się bierze, gdzie występuje i jakie są konsekwencje jego stosowania?

Utwardzony tłuszcz roślinny
Olej palmowy, to stały olej roślinny otrzymywany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego. Surowy olej w temperaturze pokojowej ma kolor żółtobrązowy, po rafinacji jest twardą masą w kolorze białym lub żółtawym. Olej palmowy wykorzystuje się do produkcji margaryny, mydła, kosmetyków, świec, smarów, a przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Czytając skład produktów znajdujących się na półce ze słodyczami i nie tylko po które nasi milusińscy najczęściej sięgają trudno poszukać produktu, gdzie nie występuje olej palmowy. Brzmi bardzo naturalnie, gdyż surowy olej tłoczony na zimno nierafinowany jest produktem  wysokiej jakości, natomiast po rafinacji całkowicie pozbawiony jest składników odżywczych i to on w takim składzie występuje najczęściej mylnie podawany jako olej palmowy, pewnie gdyby ten olej zastąpić słowem „tłuszcz utwardzony” już tak chętnie po te produkty byśmy nie sięgali. Samo słowo „tłuszcz” jest dziś odbierane negatywnie,  kojarzone z niezdrowa żywnością a co za tym idzie z niezdrowym trybem życia.
 
Pamiętajmy, tak częste zastosowanie oleju palmowego wynika z jego cech funkcjonalnych. Jest to najtańszy olej, w temperaturze pokojowej nie zmienia swojego stałego stanu skupienia  przez co nie wymaga przechowywania w niższej temperaturze. Dla producenta są to cechy najbardziej pożądane, dla konsumenta już nie konieczne, łatwość użytkowania nie idzie w parze z jego jakością. Spożywanie produktów zawierających  w swoim  składzie utwardzone tłuszcze roślinne ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Powodując przyrost tkanki tłuszczowej, co obserwujemy w ostatnich latach wśród dzieci i młodzieży, w dalszej konsekwencji prowadzi do chorób układu krążenia. Obecność tłuszczów w produktach spożywczych jest także przyczyną insulino odporności, co jest powodem wystąpienia cukrzycy typu II. Lekarze ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem przez dzieci produktów (słodyczy, ciasteczek, batoników ) zawierające tłuszcze utwardzone.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!