Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Utwardzony tłuszcz roślinny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Olej palmowy - brzmi naturalnie ale czy tak jest? Weźmy pod lupę skąd się bierze, gdzie...

Olej palmowy - brzmi naturalnie ale czy tak jest? Weźmy pod lupę skąd się bierze, gdzie występuje i jakie są konsekwencje jego stosowania?


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Olej palmowy, to stały olej roślinny otrzymywany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego. Surowy olej w temperaturze pokojowej ma kolor żółtobrązowy, po rafinacji jest twardą masą w kolorze białym lub żółtawym. Olej palmowy wykorzystuje się do produkcji margaryny, mydła, kosmetyków, świec, smarów, a przede wszystkim w przemyśle spożywczym. Czytając skład produktów znajdujących się na półce ze słodyczami i nie tylko po które nasi milusińscy najczęściej sięgają trudno poszukać produktu, gdzie nie występuje olej palmowy. Brzmi bardzo naturalnie, gdyż surowy olej tłoczony na zimno nierafinowany jest produktem  wysokiej jakości, natomiast po rafinacji całkowicie pozbawiony jest składników odżywczych i to on w takim składzie występuje najczęściej mylnie podawany jako olej palmowy, pewnie gdyby ten olej zastąpić słowem „tłuszcz utwardzony” już tak chętnie po te produkty byśmy nie sięgali. Samo słowo „tłuszcz” jest dziś odbierane negatywnie,  kojarzone z niezdrowa żywnością a co za tym idzie z niezdrowym trybem życia.
 
Pamiętajmy, tak częste zastosowanie oleju palmowego wynika z jego cech funkcjonalnych. Jest to najtańszy olej, w temperaturze pokojowej nie zmienia swojego stałego stanu skupienia  przez co nie wymaga przechowywania w niższej temperaturze. Dla producenta są to cechy najbardziej pożądane, dla konsumenta już nie konieczne, łatwość użytkowania nie idzie w parze z jego jakością. Spożywanie produktów zawierających  w swoim  składzie utwardzone tłuszcze roślinne ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Powodując przyrost tkanki tłuszczowej, co obserwujemy w ostatnich latach wśród dzieci i młodzieży, w dalszej konsekwencji prowadzi do chorób układu krążenia. Obecność tłuszczów w produktach spożywczych jest także przyczyną insulino odporności, co jest powodem wystąpienia cukrzycy typu II. Lekarze ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem przez dzieci produktów (słodyczy, ciasteczek, batoników ) zawierające tłuszcze utwardzone.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Polskie konopie podbijają USA
 • Polskie konopie podbijają USA

  Trzy odmiany konopi włóknistych wyhodowanych i zarejestrowanych przez Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu (Bialobrzeskie, Tygra, Beniko ) pomyślnie przeszły proces...
 • Import towarów rolno–spożywczych do Polski
 • Import towarów rolno–spożywczych do Polski

  Wartość polskiego importu artykułów rolno–spożywczych w okresie styczeń–lipiec 2017 r. wyniosła 10,8 mld euro względem 9,7 mld euro w tym samym czasie 2016 r., co oznacza zwyżkę o 11,2%.
 • POLAGRA-PREMIERY 2018. Czym zaskoczy branżę rolniczą?
 • POLAGRA-PREMIERY 2018. Czym zaskoczy branżę rolniczą?

  Przygotowania do kolejnej, siódmej edycji Międzynarodowych Targów Rolniczych POLAGRA-PREMIERY nabierają rozpędu. Wśród firm, które potwierdziły już swój udział znajdują się...
 • Sezon na żołędzie
 • Sezon na żołędzie

  W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie trwa zbiór żołędzi. Olsztyńscy leśnicy planują zebrać na swoje potrzeby 90 ton owoców dębu. Kolejne 30 ton trafi do leśników z...
 • Ruszyły orzeszkowe żniwa
 • Ruszyły orzeszkowe żniwa

  Leśnicy właśnie zaczęli zbierać nasiona buka. Posłużą one do wyhodowania sadzonek, dzięki którym odnowione zostaną lasy zniszczone na Pomorzu przez huragan 100-lecia.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl